Partner portalu

Projekt noweli ustawy upraszczającej przepisy budowlane w wykazie prac rządu

  • PAP
  • 17 sierpnia 2022 - 17:33
Projekt nowelizacji ustawy upraszczającej przepisy budowlane opublikowano w środę w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Zakłada się, że pozwolenia na budowę zwolnione będą m.in. wolno stojące elektrownie wiatrowe do 12 m wysokości czy zbiorniki na wody opadowe i roztopowe.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, które - jak napisano - stanowi kolejny etap upraszczania i przyspieszania procesu inwestycyjno-budowlanego. Zaznaczono, że podstawowym założeniem nowelizacji jest dalsze zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak też organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.

Jak wyjaśniono w wykazie, projektowane zmiany rozwiązują m.in. kwestie: dualizmu prawnego różnicującego budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy poniżej i powyżej 70 m kw.; nadmiernego obciążenia inwestorów w ramach procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę, dokonywania zgłoszenia oraz oddawania obiektów budowlanych do użytkowania; nadmiernego formalizmu prawnego związanego z oddawaniem obiektów budowlanych do użytkowania; nadmiernego obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz organów nadzoru budowlanego, np. w postaci wydawania decyzji czy przekazywania dokumentów w postaci papierowej pomiędzy tymi organami.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!