Partner portalu

Promesy na projekty z programów "Maluch plus" i "Senior plus" w Podlaskiem

Promesy na dofinansowanie z rządowych programów "Maluch plus" i "Senior plus" na tworzenie miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi i klubów seniora podpisali samorządowcy w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku we wtorek (12 marca).
  • "Chcemy, żeby w każdej gminie były miejsca związane z opieką nad dziećmi do lat trzech, czyli przede wszystkim żłobki i kluby albo opiekunowie dla najmłodszych " - mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.
  • Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że wszystkie wnioski złożone w regionie do programów "Maluch plus" i "Senior plus" zostały pozytywnie ocenione i dostały dofinansowanie.
  • Michałkiewicz ocenił także, że kluby dla seniorów czy dziennie domy opieki cieszą się coraz większą popularnością.

Z programu "Maluch plus" 9,8 mln zł dostanie 12 placówek samorządowych i niepublicznych, które utworzą 555 nowych miejsc opieki w żłobkach i w klubach malucha. Powstaną one np. w Siemiatyczach, Supraślu i w Suwałkach. 389 miejsc utworzą podmioty niepubliczne. Wsparcie uzyska też prawie 2,3 tys. już istniejących takich miejsc opieki.

Dzięki wsparciu 2,2 mln zł z programu "Senior plus" powstanie 190 nowych miejsc dla osób starszych. Wsparcie otrzyma też 280 już istniejących takich miejsc w 13 placówkach - poinformowano na konferencji prasowej w urzędzie.

"Chcemy, żeby w każdej gminie były miejsca związane z opieką nad dziećmi do lat trzech, czyli przede wszystkim żłobki i kluby albo opiekunowie dla najmłodszych " - mówił dziennikarzom wiceminister.

"Najlepiej jak dzieci wychowuje mama, szczególnie te najmłodsze, ale chcemy także dać mamom wolność wyboru, żeby decydowały, czy chcą się zajmować swoimi dziećmi, czy chcą się realizować nie tylko jako mamy, ale także w swojej pracy zawodowej czy w aktywności społecznej" - powiedział Michałkiewicz.

Wiceminister ocenił także, że kluby dla seniorów czy dziennie domy opieki cieszą się coraz większą popularnością: "Mamy coraz bardziej starzejące się społeczeństwo - to jest truizm - ale także mamy coraz więcej samotnych seniorów".

Zaznaczył, że dzieje się tak np. na Lubelszczyźnie czy w Podlaskiem i jest coraz więcej miejscowości, gdzie mieszka sporo samotnych seniorów.

"Dzienne domy Senior plus są wspaniałą ofertą dla nich, żeby byli aktywni, żeby czuli się potrzebni, żeby byli wśród rówieśników, żeby faktycznie okres dojrzałego życia był dla nich okresem i aktywności i pogodnej starości, bo to przecież o to chodzi" - powiedział Michałkiewicz. Podkreślił, że w wielu miejscach, zwłaszcza na terenach wiejskich, kluby seniora są formą "łatwiejszą" do realizacji niż dzienne domy pobytu.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że wszystkie wnioski złożone w regionie do programów "Maluch plus" i "Senior plus" zostały pozytywnie ocenione i dostały dofinansowanie, a wszystkie oczekiwania samorządów są w tym względzie "w pełni zaspokajane". Wojewoda dodał, że dzięki poprzednim edycjom programu "Maluch plus" w Podlaskiem powstało prawie 1,4 tys. miejsc opieki dla najmłodszych.

Klub seniora odnowi i doposaży miasto Siemiatycze. Dostanie na to 150 tys. zł. Burmistrz Piotr Siniakowicz powiedział dziennikarzom, że władze miasta wspierają politykę senioralną, a seniorzy w mieście są aktywni. Klub działa przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury. Spotykają się w nim także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Odbywają się tam zajęcia psychologiczne, informatyczne, a ich uczestnicy są, jak mówił burmistrz, aktywni, mają energię i chęć do działania.

Z kolei budynek po byłym gimnazjum przy ul. Kościuszki w Siemiatyczach zagospodaruje na gminny żłobek gmina wiejska Siemiatycze. Dostanie na to 630 tys. zł. Do inwestycji dołoży drugie tyle. Wójt tej gminy Edward Krasowski powiedział, że jest potrzebny taki obiekt. W budynku po gimnazjum powstało już przedszkole, gdzie z opieki korzysta ponad 40 dzieci

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!