Partnerzy portalu

Przetarg na dokumentację lotniska

  • PAP
  • 18 kwietnia 2012 - 14:50
474 tys. zł ma kosztować sporządzenie map oraz wykonanie raportu oddziaływania na środowisko dla regionalnego portu lotniczego w Szymanach koło Szczytna.
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego (zabierz głos/oceń marszałka) wyłonił w przetargach firmy, które wykonają tę dokumentację.

Spośród 16 firm, które złożyły oferty na wykonanie map, wybrano Global East z Białegostoku. Za sporządzenie zestawu map otrzyma ona 118 tys. zł. Firma ma na to 60 dni.

Samorząd wykluczył albo odrzucił trzy ofert z powodów formalnych, w tym jedną z uwagi „na rażąco niską cenę, jaką zaproponował oferent”. Jedna z firm chciała wykonać mapy za 38 tys. zł. Wśród oferentów były także konsorcja firm z Czech i Portugalii.

Rozstrzygnięto także przetarg na wykonanie raport oddziaływania inwestycji na środowisko. Spośród sześciu chętnych firm, wygrała go spółka Transprojekt Gdański, która opracuje raport środowiskowy za 356 tys. zł. Dokument ma powstać do końca września.

Jak powiedział w środę Leszek Krawczyk, prezes spółki Warmia i Mazury, powołanej przez samorząd województwa do zarządzania lotniskiem, sporządzenie map z naniesionymi przeszkodami i infrastrukturą podziemną jest potrzebne do zaprojektowania infrastruktury naziemnej. Chodzi m.in. o system oświetlenia lotniska, budowę nowego terminalu i dróg kołowania.

Raport oddziaływania na środowisko wskaże natomiast, jakie będą skutki działalności lotniskowej na obszar Natura 2000, obejmujący port lotniczy w Szymanach.

W najbliższych dniach rozstrzygnięty zostanie także przetarg na opracowanie studium wykonalności, które oceni opłacalność działalności lotniska w Szymanach. Po sporządzeniu tych dokumentów możliwe będzie podpisanie umowy w sprawie unijnego dofinansowania inwestycji w Szymanach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury i rozpoczęcie działalności lotniskowej.

W Szymanach lotnisko funkcjonowało do 2004 roku. Potem działalność zawieszono, a infrastruktura niszczała. Uruchomienie tam nowego portu lotniczego ma kosztować 180 mln zł. Unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013 ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja z UE nie przepadła, port musi być uruchomiony do 2015 roku.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!