Partnerzy portalu

Rady gmin i miast robią błędy

Z analizy orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że rady gmin i miast powtarzają w uchwałach podejmowanych w sprawach podatkowych ciągle te same błędy.
Rady gmin podejmują uchwały w sprawach określenia stawek podatkowych, wprowadzenia zwolnień, określania wzorów informacji i deklaracji podatkowych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

W każdym ze wskazanych zakresów w uchwałach zdarzają się błędy, które powinny być stwierdzane przez organ nadzoru, jakim są regionalne izby obrachunkowe.

Powszechnym problemem jest wprowadzanie zwolnień podatkowych adresowanych do określonych podmiotów, gdy ustawy wskazują, że powinny mieć one charakter przedmiotowy.

Także zróżnicowanie stawek, mimo że ich wysokość mieści się w granicach ustalonych ustawą, wykracza poza dopuszczalne granice upoważnienia do zastosowania zwolnień przedmiotowych.

W uchwałach dotyczących wzorów informacji i deklaracji podatkowych najczęściej stwierdza się błędy dotyczące pouczeń związanych z zasadami zaokrąglania podstawy opodatkowania czy podatku – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!