Partner portalu

Raport: plany zagospodarowania przestrzennego - teoria vs. praktyka

Mankamentem posiadania przez jednostkę samorządu terytorialnego planów miejscowych jest brak możliwości szybkiego reagowania na potrzeby i możliwości rozwoju gminy, w przypadku ujawnionej konieczności zmiany planu miejscowego. Procedura planistyczna nadal pozostaje kosztowana, długotrwała i pracochłonna. Nadchodząca reforma ma to zmienić.
  • Trwają prace nad nowym systemem planowania przestrzennego, który zakłada wprowadzenie planów ogólnych i planów zabudowy. Te drugie zastąpić mają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
  • Mniej więcej 1/3 kraju pokryta jest miejscowymi planami, ale sytuacja wygląda bardzo różnie w różnych gminach. W wielu przypadkach procent powierzchni pokrytej MPZP wynosi ponad 50 proc., ale są takie, gdzie to zaledwie kilka procent i takie, gdzie niemal cały teren jest "oplanowany".
  • Nieustanne zmiany otoczenia prawnego i gospodarczego powodują dezaktualizację planów miejscowych, a konieczność wprowadzania zmian jest procesem długotrwałym i kosztownym.

Zobacz naszą najnowszą "Moc opinii" o kryzysie transportu publicznego

 
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE2

  • gov 2021-03-16 13:50:40
    "Mankamentem posiadania przez jednostkę samorządu terytorialnego planów miejscowych jest brak możliwości szybkiego reagowania na potrzeby i możliwości rozwoju gminy, w przypadku ujawnionej konieczności zmiany planu miejscowego." Proponuję mniej egzaltacji! Przypomnę tylko, że to Gowin (j...eszcze w PO) lekką ręką zlikwidował zawód urbanisty jednocześnie dopuszczając do sporządzania planów (łatwej kasy) ignorantów wszelkiego autoramentu (bez studiów, bez praktyki , bez doświadczenia - czytaj: beż elementarnej wiedzy i umiejętności) a teraz ten sam człowiek (z PIS-em) będzie "naprawiał" system (sic!!!)wywracając wszystko do góry nogami!  rozwiń
  • planzabudowy.com 2021-03-13 10:54:38
    Kolejny projekt ustawy, który nie wejdzie w życie. Obecnie, szybką zmianę mpzp można przygotować nawet w 5 miesięcy. Trzeba po prostu znać się na tym co się robi.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!