PARTNER PORTALU

Rejestracja samochodu. Opłaty za wydawanie tablic rejestracyjnych pójdą w górę?

 • AKC    23 maja 2022 - 11:51
Rejestracja samochodu. Opłaty za wydawanie tablic rejestracyjnych pójdą w górę?
ZPP uważa, że opłaty za wydawanie tablic rejestracyjnych powinny być wyższe (fot. KMP Częstochowa/zdjęcie ilustracyjne)

Trwa proces legislacyjny projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych oraz ich wtórników. Swoje uwagi do dokumentu sformułował Związek Powiatów Polskich.
 • Przepisy rozporządzenia określają wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic (tablicy) rejestracyjnych oraz wtórników. 
 • Dokument zmienia wysokość opłaty za tablicę zabytkową, z współczesną nie przewiduje już podwyżek wysokości opłat.
 • W opinii Związku Powiatów Polskich takie rozwiązanie jest niewłaściwe i będzie skutkować dezorganizacją pracy powiatowych wydziałów komunikacji, a to - kolejkami do rejestracji.

Projekt rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych oraz ich wtórników realizuje upoważnienie z art. 76 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, czyli tzw. „pakietu deregulacyjnego”).

Zgodnie z brzmieniem delegacji ustawowej minister właściwy do spraw transportu określi w drodze rozporządzenia wysokość opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych oraz ich wtórników.

Według nowego brzmienia upoważnienia nie określa się wysokości opłat za wydanie nalepki kontrolnej w związku z rezygnacją z jej wydawania od dnia 4 września 2022 r. na podstawie przepisów „pakietu deregulacyjnego”. 

'Wtórniki dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic (tablicy) rejestracyjnych są tożsame z oryginalnym dokumentem czy też tablicą i takie same są ich warunki zabezpieczenia, dystrybucji, a zatem też koszty działania organów związane z ich wydaniem" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Znalazło się w nim wyjaśnienie, że regulacje wprowadzone tzw. „pakietem deregulacyjnym” miały na celu wprowadzenie ułatwień dla obywateli, w tym obniżenie kosztów związanych z rejestracją pojazdu, zatem przyjęto, że opłaty będą pobierane w wysokościach niezmienionych, dotychczas określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 9 maja 2016 r.

Czytaj też: Rejestr umów później i z podwyższoną kwotą

Ponadto w projekcie zaproponowano wprowadzenie tablic rejestracyjnych zabytkowych jednorzędowych zmniejszonych oraz tablic rejestracyjnych zabytkowych motorowerowych, a także określono wysokość opłaty za ich wydanie przez organy rejestrujące

Opłata za tablice rejestracyjne zabytkowe jednorzędowe zmniejszone wynosząca 100 zł jest taka sama, jak obecna opłata za zwykłe tablice samochodowe zabytkowe, natomiast opłata za tablicę rejestracyjną zabytkową motorowerową zaproponowana w wysokości 40 zł jest wyższa od opłaty za zwykłą tablicę rejestracyjną motorowerową o 10 zł - w analogii do obecnej różnicy w opłacie między tablicą rejestracyjną zabytkową motocyklową (50 zł) a zwykłą tablicą motocyklową (40 zł).

Określając wysokość opłaty za wydanie przedmiotowych tablic rejestracyjnych zabytkowych wzięto pod uwagę, że przy ich produkcji konieczne jest zastosowanie folii odblaskowej w kolorze żółtym wymaganej tylko do tablic zabytkowych i przygotowanie nowego rodzaju folii odblaskowej motorowerowej żółtej oraz mały wolumen produkcji tych tablic w skali roku.

Planuje się wejście w życie rozporządzenia z dniem 4 września 2022 r. 

Powiaty: stawki opłat należy podnieść

Obecnie za rejestrację auta trzeba zapłacić 180,50 zł. Na tę sumę składa się kilka opłat:

 • pozwolenie czasowe, ważne 30 dni - 13,50 zł
  dowód rejestracyjny - 54 zł
  znaki legalizacyjne - 12,50 zł
  nalepka kontrolna - 18,50 zł
  tablice rejestracyjne - 80 zł
  opłata ewidencyjna - 2 zł.

Za wyrobienie wtórnika obowiązuje z kolei opłata w wysokości 100,50 zł.

W opinii Związku Powiatów Polskich wypracowanej w toku konsultacji publicznych, zasadnym jest podwyższenie opłat o 45 proc. w stosunku do obecnie obowiązujących stawek.

"W wyniku wejścia tzw. ustawy deregulacyjnej zadania organów rejestrujących pojazdy zostaną zmniejszone jedynie w niewielkim stopniu przy znacznym ograniczeniu wysokości dochodów z tytułu rejestracji pojazdów. Skutkować to będzie tym, że powiaty nie będą w stanie zapewnić środków na obsadzenie odpowiedniej liczby etatów w wydziałach komunikacji. To z kolei przełoży się na wydłużenie kolejek i czasu oczekiwania w ww. wydziałach" - uważa ZPP.

Czytaj też: ZMP postuluje o ułatwienie działalności spółek komunalnych

I wskazuje, że obecne stawki nie zmieniły się od 12 lat. Wtedy bowiem znowelizowano rozporządzenie z 2003 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów. Przy wydawaniu z 2016 r. rozporządzenia stawki pozostały niezmienione.

"Od lutego 2010 r. do maja 2022 inflacja wyniosła 37 proc. Już wiadomo, że inflacja w 2022 r. przekroczy 10 proc. Również Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych sukcesywnie podnosi ceny za produkcję blankietów. Zgodnie z upoważnieniem ustawowym przy wydawaniu rozporządzenia należy uwzględnić w szczególności koszty działania administracji publicznej w sprawach rejestracji pojazdów. W załączonym do projektu uzasadnieniu oraz OSR brak jednak informacji wskazujących aby projektodawcy dokonali analizy tych kosztów. Przeciwnie - z odpowiedzi na uwagi zgłoszone w toku konsultacji publicznych jasno wynika, że przygotowując rozporządzenie projektodawca kierował się przesłankami pozaprawnymi" - uważa Związek Powiatów Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!