PARTNER PORTALU
  • BGK

Rezerwa ogólna na wynagrodzenia urzędników? RIO: JST nie mogą tego robić

  • PW    27 listopada 2019 - 16:00
Rezerwa ogólna na wynagrodzenia urzędników? RIO: JST nie mogą tego robić
Zdjęcie poglądowe (fot. pixabay.com)

Regionalna Izba Obrachunkowa w Zielonej Górze wypowiedziała się na temat ewentualnej możliwości przeznaczenia środków zabezpieczonych w rezerwie ogólnej budżetu samorządu na płace dla urzędników. Jej zdaniem byłoby to niegodne z prawem.




Zielonogórska RIO wypowiedziała się na ten temat na prośbę przewodniczącego komisji budżetowej jeden jednej z gmin w województwie lubuskim. Radny zapytał, czy przepisy dopuszczają możliwość przeniesienia wydatków z rezerwy ogólnej, tworzonej w budżecie gminy na uposażenia i wynagrodzenia ze stosunku pracy dla urzędników.  

Zobacz też Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce.

Izba podkreśliła w odpowiedzi, że wspomnianą rezerwę można przeznaczyć na dowolne wydatki jednostki samorządu terytorialnego związane z realizacją jej zadań, zarówno bieżących jak i majątkowych. W ten zakres nie wchodzą jednak wynagrodzenia.

- Wyjątek stanowią wydatki na uposażenia i wynagrodzenia ze stosunku pracy, co wynika jednoznacznie z brzmienia art. 259 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, który stanowi, że wydatki przenoszone z rezerwy ogólnej nie mogą zwiększać planowanych wydatków na uposażenia i wynagrodzenia ze stosunku pracy, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Zatem rezerwy ogólnej nie można przeznaczać na tego rodzaju wydatki - poinformowała RIO w Zielonej Górze.

Czytaj też Niestandardowe instrumenty finansowania. Leasing, finansowanie kapitałowe pod lupą RIO.

Organ kontroli finansów publicznych zauważył, że rezerwa ogólna może być przeznaczona na zwiększenie wydatków, które w wyniku przeniesień zostały uprzednio zmniejszone. 

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, rezerwa ogólna musi mieć wysokość nie niższą niż 0,1 proc. i nie wyższą niż 1 proc. wydatków budżetu. Jej podział leży w kompetencji wójta, burmistrza lub prezydenta, co z kolei wynika z ustawy o samorządzie gminnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (3)

  • Giez krowi, 2019-12-01 15:01:33

    Najgorsza kasta w Krakowie to urzednicza kasta Ostatnio znow w tym urzedzie mowi sie o nieuczciwosci,bezkarnosc dziala a sedziowie sobie protestuja ,o co?
  • Gosc z Krakowa, 2019-12-01 03:05:43

    Urzednicy w Krakowie nie zasluguja na zadne podwyzki.
  • iza, 2019-11-28 08:29:53

    urzędnicy potrafią zadbać o siebie

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.