Partner portalu

Samorząd na nowe czasy. Oto założenia reformy

Połączenie podstawowych ustaw ustrojowych określających funkcjonowanie gmin, powiatów i województw, w Kodeks Samorządu Terytorialnego. Nowe, oparte na czytelnych algorytmach unormowanie dochodów samorządów, a także umożliwienie im samodzielnego określania sposobu realizacji zadań własnych. To założenia trzeciego etapu reformy samorządowej, przedstawione przez prof. Huberta Izdebskiego.
  • 31 lat po pierwszych wyborach do reaktywowanego samorządu terytorialnego prof. Hubert Izdebski zwraca uwagę na czynniki utrudniające działalność polskich samorządów: skutki pandemii, falę recentralizacji i konieczność dostosowania do warunków i wyzwań XXI stulecia.
  • W swej analizie prawnik wskazuje zarówno ogólne założenia niezbędnej reformy, jak i konkretne rozwiązania, które miałyby zmienić sytuację samorządów.
  • Wśród tych drugich znalazło się nowe unormowanie dochodów JST, ale też reforma ustaw określających funkcjonowanie samorządów, rozgraniczenie zadań oraz kompetencji rady i organu wykonawczego czy stworzenie gminnej służby cywilnej.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE2

  • adamus 2021-11-05 13:41:34
    Pff ... reforma samorządów jest konieczna i niezbedna. Przez to jak do dzisiaj działają samorządy - w niektórych regionach PL jest tak żle.
  • Miki 2021-05-27 11:30:25
    Najważniejsze potrzeby (zamiast utrzymywania archaicznej, niefunkcjonalnej struktury i rozwiązań): - dwuszczeblowy samorząd: powiększone gminy (na wzór reformy duńskiej 2007 r.) i regiony jako związki obowiązkowe gmin; - bardziej wielopartyjne/wielostronne rządy na poziomie lokalnym: zarządy gmin ...wyłaniane przez radę, ale reprezentujące co najmniej 2/3% oddanych głosów - możliwie najszersza reprezentacja specturm politycznego; - profesjonalizacja radnych - zamiast maszynek do głosowania uczestnictwo we współzarządzaniu: komisje rady jako zarządzający sektorami/dziedzinami (jak m.in. w Skandynawii); - lokalny podatek dochodowy od osób fizycznych (na wzór Skandynawii) i zwiększenie źródeł dochodów do swobodnej dyspozycji samorządów (plus samodzielność organizacyjna), ale równocześnie wymuszenie efektywności - bardziej rygorystyczne reguły fiskalne. - większa transparentność działania, wg centralnych standardów.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!