PARTNERZY PORTALU

Samorządowe inwestycje zwolnią. Trzeba na to przygotować mieszkańców

Samorządowe inwestycje zwolnią. Trzeba na to przygotować mieszkańców
Po rekordowych kilka latach, samorządowcy przewidują znaczne zwolnienie w inwestycjach (fot. freepik)

Pandemia, wojna w Ukrainie, zmiany w podatkach, wciąż zawieszony KPO - z wielu powodów, po rekordowych latach, samorządowe inwestycje zwolnią, bo muszą zwolnić. Nie zmienią tego nawet rządowe programy inwestycyjne. - Musimy powiedzieć "stop" i przygotować mieszkańców, że zawieszamy inwestycje na jakiś czas - mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.
  • Rządowe programy inwestycyjne nie zastąpią samorządom utraty dochodów własnych - przekonują samorządowcy. Do tego rosnącym problemem w kontekście planowania inwestycji staje się inflacja.
  • - Do Polskiego Ładu złożyliśmy wniosek na 30 mln zł. Nawet jeżeli dostaniemy te środki, ale po przetargu okaże się, że zamiast wkładu własnego wynoszącego 5 mln zł, będziemy musieli zapewnić 30 mln zł, to zrezygnujemy z przedsięwzięcia - twierdzi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.
  • Samorządowcy zwracają także uwagę na to, obniżając wpływy do budżetów miast z podatku PIT, uruchamiając jednocześnie programy centralne, to rząd - a już nie włodarze czy radni - decydują o kierunkach rozwoju miast i gmin.

Rok 2018 zapisał się w 30 - letniej historii polskich samorządów jako rekordowy, jeżeli chodzi o wydatki na inwestycje. Choć wydaje się, że było to całkiem niedawno, już rok 2022 ro zupełnie inna rzeczywistość, na którą złożyło się wiele czynników.

Do najważniejszych należy zaliczyć przeprowadzone przez rząd zmiany w wysokości podatku PIT, który stanowi jeden z najważniejszych czynników dochodów bieżących miast. Lata 2020 do początku roku 2022 to z kolei walka z pandemią. Bieżący rok kalendarzowy rozpoczął się z kolei od rekordowego wskaźnika inflacji a w lutym Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę, co także odbiło się na samorządowych budżetach.

Czytaj także: Prezydent Bielska-Białej: dziś wielu topowych inwestycji nawet byśmy nie zaczynali

- Dwa dni po wybuchu wojny podjęliśmy decyzję, że wstrzymujemy wszystkie inwestycje. Wydatki inwestycyjne na 2022 r. zaplanowaliśmy na kwotę 400 mln zł. Oczywiście te rozpoczęte, będą zakończone ale dla kwoty około 200 mln zł, powiedzieliśmy "stop" - powiedział podczas I Kongresu Samorządowego w Starachowicach Jacek Wójcicki prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

 Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa (fot. UMGW) Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa (fot. UMGW)

Pomocniczość - tak, klientelizm - nie

Już po wybuchu pandemii COVID-19, kiedy wiele samorządów rezygnowało z dochodów własnych, np. poprzez obniżanie podatków przedsiębiorcom, rząd postanowił temu zaradzić poprzez stworzenie funduszy inwestycyjnych. Samorządowcy z jednej strony doceniają takie działania - pomogły utrzymać względny poziom inwestycji i przyczyniły się do tego, że firmy budowlane miały zlecenia. Z drugiej strony pojawiały się i nadal pojawiają głosy, że te fundusze nie były panaceum na główny problem samorządów - zmniejszające się dochody bieżące.

Jak zauważył Marcin Gołębiowski, wiceprezydent Starachowic, obecnie samorządy mają duże problemy z rozpoczynaniem nowych inwestycji, oraz dokończeniem bieżących. Wynika to przede wszystkim z wysokiej inflacji. Jednak jego zdaniem, dużą rolę odgrywa tu także czynnik polityczny, który rezonuje na sferę funkcjonowania samorządów.

Czytaj także: Samorządowe inwestycje na równi pochyłej. Ratunkiem będzie PPP?

- Samorząd terytorialny to - obok rządu - część władzy publicznej. Konstytucja gwarantuje m.in. decentralizację władzy, na podstawie czego funkcjonuje JST. Jednak ustawa zasadnicza przewiduje także zasadę pomocniczości, która zakłada, że jeżeli gmina nie jest w stanie zaspokoić potrzeb swoich mieszkańców, do działania przystępują władze centralne - mówił samorządowiec.

Dodał jednak od razu, że z zasadą pomocniczości nierozerwalnie związana jest zasada proporcjonalności. Oznacza ona przede wszystkim to, że władze centralne interweniują tylko w razie potrzeby, zamiast ustalania kierunków działania samorządu.

Czytaj także: Polski Ład może wstrząsnąć rynkiem inwestycji. Trzy postulaty samorządów

- Niestety dostrzegamy, że organy władzy centralnej, poprzez zmiany zasad finansowania samorządów, mają wpływ na wyznaczane przez nie kierunki działań. Dzieje się to w ten sposób, że samorząd musi ustawić się "w kolejce" po pieniądze, których przeznaczenie określił rząd. Tym samym, samorząd nie jest w stanie obrać własnego kierunku, finansowanego z dochodów własnych - ocenił Marcin Gołębiowski.

Bez wkładu własnego i tak niczego nie zdziałamy

Jak zwrócił uwagę Jacek Wójcicki, poprzez zmniejszanie dochodów własnych samorządów, tym samym zmniejsza się także ich elastyczność w reagowaniu na bieżące problemy. Jego zdaniem, samorządy do tej pory miały większą swobodę w codziennym działaniu.

Czytaj także: https://www.pSamorządy nie dostaną obiecanych dotacji z Polskiego Ładu?

- Nawet premier nie ma takiej sprawczości, żeby przyjść i pokazać gdzie na drodze należy wylać asfalt. Z jednej strony, ta cecha samorządu nie została zniszczona, ale rządzący doskonale wiedzą, że mogą nam dokładać zadań, nie zawsze je finansując. To ma największy wpływ na naszą elastyczność - ocenił prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

Jego zdaniem, nawet pieniądze zaplanowane w Polskim Ładzie na Rządowy Fundusz Inwestycji Strategicznych, nie pomogą wszystkim samorządom.

- Złożyliśmy wniosek na 30 mln zł - jeszcze nie wiemy, czy dostaniemy te pieniądze. Ale nawet jeśli dostaniemy, a po przetargu okaże się, że na wkład własny nie potrzebujemy 5 mln zł, tylko kolejnych 30 mln, to już tego nie będziemy w stanie udźwignąć - powiedział Jacek Wójcicki. - Musimy przygotować mieszkańców na to, że inwestycyjnie zwalniamy. Może sytuacja zmieni się po uruchomieniu środków w kolejnej perspektywie finansowej - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!