PARTNER PORTALU

Samorządy czekają na środki z Unii, a wątpliwości nie brakuje

  • AKC    23 maja 2022 - 09:06
Samorządy czekają na środki z Unii, a wątpliwości nie brakuje
Samorządy czekają na strumień unijnych środków (fot. pixabay.com)

Blisko 200 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego wzięło udział w webinarium przygotowanym przez Jana Olbrychta. Europoseł przedstawił najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące uznanych funduszy europejskich.
  • Webinarium pt. „Nowe informacje dotyczące umowy partnerstwa” było kolejnym spotkaniem z cyklu „Konkretnie. O Europie” z zakresu zarządzania miastem.
  • Do dyskusji zostali zaproszeni specjaliści m.in. - Jolanta Świątkowska z Komisji Europejskiej, koordynator umowy partnerstwa na lata 2021-2027 oraz Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego i Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.
  • Gospodarzem spotkania był europoseł, Jan Olbrycht, który regularnie przekazuje samorządom informacje dotyczące środków unijnych. 

Podczas wirtualnego spotkania z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego (JST), Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, zdementował często powtarzane informacje medialne, że Komisja Europejska nie daje ani grosza na pomoc dla uchodźców.

Od Jolanty Świątkowskiej reprezentanci miast dowiedzieli się, że Polska czeka na zakończenie rozmów na temat umowy partnerskiej. Gdy ono nastąpi i umowa zostanie przyjęta, odbędą się rozmowy na temat programów operacyjnych.

Reprezentantka Komisji Europejskiej, podkreśliła, że w ramach swoich uwag, komisja będzie oczekiwała, że w tych programach pojawią się wyraźne kryteria, na podstawie których odstępuje się od projektów konkursowych.

- Samorządy powinny być poinformowane o uwagach KE, powinna się odbyć również dyskusja na ten temat - zaznaczyła Świątkowska.

Włączyć samorządy do RPO

Krzysztof Hetman zaproponował, aby na poziomie regionalnym przemyśleć, gdzie byłaby możliwość maksymalnego włączenia samorządów do RPO. Jego zdaniem, jakiś procent środków z RPO na poziomie regionalnym powinien być przeznaczony do rozdysponowania przez JST. - To ostatni moment - mówił Hetman.

Czytaj też: Waldemar Buda: ani jedno euro z KPO nie może zostać stracone

Zdaniem europosła na poziomie powiatów można by stworzyć Powiatowe Komitety Monitorujące, w skład których weszliby przedstawiciele wszystkich samorządów z terenu powiatu, pracodawców, NGO itp. - Taki komitet mógłby wskazywać na podstawie kryteriów projekty. Byłoby to odpowiedzią na duży niepokój w środowisku samorządowym o bezstronność przyznawanych środków - tłumaczył Hetman.

- Propozycja ta świetnie pasuje do już wcześniej dobrze funkcjonujących Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - zauważył Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Co dalej z KPO i FST?

Jan Olbrycht zaznaczył, że w niektórych państwach członkowskich, tam gdzie zostały już uruchomione Krajowe Plany Odbudowy (100 mld euro), powołano specjalne komisje do realizacji i konsultacji przedsięwzięć z tych środków, z udziałem przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych. Gremia te na bieżąco dyskutują na temat realizacji KPO, bo wdrażanie tych projektów wymaga często szybkiego reagowania i zmian decyzji.

Zdaniem europosłów, warto uczynić ten proces bardziej transparentnym także w Polsce, korzystając z takich doświadczeń innych krajów.

Uczestnicy zostali poinformowani, że zakończyły się już rozmowy KE z rządem dotyczące Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). Dotyczą one gmin i powiatów z 4,5 województw - łódzkiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego poprzez plan transformacji śląskiego.

Poseł Marek Sowa po spotkaniu z minister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak (MFiPR) przekazał, że FST w każdym tym województwie będzie częścią RPO. W maju rząd polski miał przekazać do KE nowy podział alokacji finansowych na ten program.

Inicjatywa CARE

Uczestnicy webinarium mogli też dowiedzieć się więcej na temat inicjatywy CARE, czyli niewykorzystanych środków ze wszystkich programów polityki spójności, które można by wykorzystać na rzecz uchodźców, na sprawy związane z realizowanymi przez samorządy usługami publicznymi.

Krzysztof Hetman przekazał, że nie ma przejrzystej informacji na ten temat, bo "rząd mówi co innego, a co innego robi".

- Minister Jarosińska-Jedynak poinformowała 2 tygodnie temu, że zidentyfikowano oszczędności z RPO w wysokości 106 mln zł, ale nie powiedziała nic o środkach z programów krajowych - mówił europoseł.

Czytaj też: Dworczyk: Nic już nie zagrozi wypłacie pieniędzy na KPO

W opinii posła Marka Sowy tych niezakontraktowanych środków w Polsce jest 5 mld zł (informacja pochodzi z MFiPR). W opinii europosłów urzędy marszałkowskie powinny pilnie rozpropagować informacje na temat CARE oraz REACT-EU. Brakuje bowiem informacji, kto zarządza wspomnianymi pieniędzmi, kiedy i na jakich zasadach ma je zamiar uruchomić.

- To jest 120 mln z budżetu UE oraz pieniądze z polityki spójności i REACT-UE - tłumaczył Olbrycht. - Komisja Europejska deklarowała, że do dyspozycji państw przyjmujących największą liczbę uchodźców jest 10 mld euro w ramach REACT-UE (560 mln euro dla Polski). Być może już jesienią tego roku, gdy wszystkie programy i plany zostaną odblokowane (np. KPO), to JST powinny mieć do dyspozycji naprawdę wielkie pieniądze pochodzące z różnych źródeł - stwierdził.

Pakiet dla Ukrainy

Były burmistrz Cieszyna poinformował też, że przygotowywany jest pakiet dla samej Ukrainy, który będzie już niebawem dyskutowany przez Radę Europejską.

Dodatkowe pieniądze dla uchodźców zostały już przeznaczone z budżetu UE. Agendy ONZ uruchamiają już w Polsce kolejne punkty (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Gdańsk, Poznań, Bytom itd.), gdzie są wypłacane zasiłki uchodźcom w takim trybie, jak to się robi na całym świecie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!