Partnerzy portalu

Samorządy mają prawo bać się daniny od nadzwyczajnych zysków

– Ta danina może mieć charakter dosyć powszechny. Jeśli tak by się stało, to z jednej strony mogę być zadowolony, bo prawdopodobnie po obłożeniu taką daniną większej liczby podmiotów, będzie więcej środków dla samorządów. Z drugiej strony może mieć ona negatywne przełożenie na decyzje i potencjał inwestycyjny. A od tego tylko krok, aby nie było m.in. w Katowicach tak dużej aktywności tych, którzy realnie mogą zmieniać nasze miasta – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.
  • Nowy podatek od zysków nadzwyczajnych zapłacą wszystkie duże przedsiębiorstwa. Trwają intensywne prace w Ministerstwie Aktywów Państwowych nad kształtem tej daniny.
  • Na walkę m.in. z drogą energią elektryczną rząd chce w ten sposób pozyskać ok. 13,5 mld zł. Część trafić ma bezpośrednio do samorządów.
  • O podatkach, odbiciu inwestycyjnym i wpływie obecnej sytuacji ekonomicznej na miasto rozmawiamy z Bogumiłem Sobulą, wiceprezydentem Katowic.

Według wcześniejszych doniesień podatek od nadmiarowych zysków miałyby zapłacić wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 osób. Oznacza to, że 50-proc. podatek miałby objąć nie tylko spółki Skarbu Państwa, nie tylko spółki energetyczne i banki, ale po prostu wszystkie firmy – włącznie z prywatnymi – zatrudniające powyżej 250 osób.

– Nie znamy zakresu firm, które rząd planuje włożyć do worka objętego owymi daninami. Jeśli tam znajdą się firmy z sektora budowlanego, inwestycyjnego, działające także w branży infrastrukturalnej, to będzie miało to przełożenie nie tylko na usługi wykonywane na rzecz innych podmiotów w tej infrastrukturze, ale i na samo jej wytwarzanie – mówi nam Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic odpowiedzialny za inwestycje i relacje z biznesem.

Czytaj także: Czy naprawdę stać nas na podatek od sukcesu? 

W Katowicach, które od kilkunastu lat konsekwentnie zmieniają swój wizerunek z miasta o tradycyjnych, przemysłowych korzeniach na miasto z nowoczesnymi usługami i firmami technologicznymi, nie kryją obaw, że tempo przemian może w związku z nowym podatkiem mocno spaść.

Zobacz całą rozmowę z Bogumiłem Sobulą, wiceprezydentem Katowic. Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

– Jeżeli ta danina będzie powszechna i dotknie także inwestorów spoza tej wąsko rozumianej branży energetyczno-paliwowej oraz będzie związana tylko z wielkością podmiotu oraz generowanym zyskiem, to może to się odbić na ich kondycji. Długofalowo ta danina może mieć negatywne przełożenie na ich decyzje i potencjał inwestycyjny. A od tego tylko krok, aby nie było m.in. w Katowicach tak dużej aktywności tych, którzy realnie mogą zmieniać nasze miasta – argumentuje wiceprezydent Katowic.

Inwestycyjne odbicie w stolicy województwa

Z Bogumiłem Sobulą rozmawiamy też o tym, jak popandemiczne ożywienie w branży eventowo-konferencyjnej wpłynęło w ostatnich miesiącach na Katowice. Kalendarz w należących do miasta obiektach – Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz hali Spodek – jest obecnie wypełniony. Jesień to cykl przemysłowo-biznesowych spotkań, z konferencją PRECOP27 na czele.

Czytaj także: Katowice staną się stolicą innowacyjnego przemysłu

Dwudniowy PRECOP27, którego organizatorami są United Nations Global Compact Network Poland – polski sekretariat członków największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes – oraz grupa PTWP, która cyklicznie organizuje m.in. Europejski Kongres Gospodarczy rusza w Katowicach 18 października.

Zdaniem wiceprezydenta Katowic powrót tego typu wydarzeń wpływa też na sytuację w branży hotelarskiej w mieście. 

– Mniej więcej w połowie pandemii mieliśmy spotkanie ze wszystkimi menedżerami i właścicielami hoteli w Katowicach. Powiedzieli oni, że obłożenie weekendowe hoteli jest bardzo duże, znacznie większe niż przed pandemią. Zadziałały regionalne atrakcje. Z tych zamrożonych trzech inwestycji hotelowych jedna rusza. W najbardziej charakterystycznym, ciekawym miejscu – opowiada Sobula.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!