Partner portalu

Sanacja finansów publicznych. Samorządowcy chcą daleko idących zmian

Samorządowcy zrzeszeni w Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich przygotowali i właśnie złożyli w Senacie RP pakiet projektów ustaw, których głównym celem jest odciążenie domowych budżetów, cierpiących m.in. z powodu inflacji, choć nie tylko. „Skończył się czas apeli, konieczna jest Sanacja Finansów Państwa Polskiego” – komentują.
  • Pakiet podzielono na dwa bloki – odbudowę systemu zasilania finansowego jednostek samorządu terytorialnego oraz pakiet działań doradczych pn. samorządowa tarcza antyinflacyjna.
  • Samorządowcy chcą m.in. znaczącego podwyższenia procentowych udziałów samorządów we wpływach z PIT i zastosowania „mechanizmu indeksacji części oświatowej subwencji ogólnej, poprzez określenie jej wysokości na 3 proc. produktu krajowego brutto”.
  • W ramach samorządowej tarczy antyinflacyjnej proponują obniżenie stawki VAT na usługi transportu publicznego i usługi dotyczące gospodarki odpadami z 8 proc. do zera, a także sfinansowanie z budżetu państwa wzrostu kosztów za ogrzewanie. 
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • drobna uwaga 2022-07-21 18:48:19
    Samorządowcy nie powinni się martwić brakiem pieniędzy. Od początku pandemii elektroniczne drukowanie pieniędzy trwa na pełnych obrotach. Każdy dostaje pieniądze- przesiębiorcy z tarczy, samorządy z funduszy inwestycyjnych i budżetowych, obywatele- dopłaty na wegiel, energie mieszkania. Ale jakość ...nikt nie zauważa, że to skutkuje galopującą inflacją i radykalnym spadkiem wartości pieniądza. Dobrobyt tworzy się z tworzenia dóbr a nie kreowania pieniędzy i ich dystrybucji.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!