Partner portalu

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy mającej poprawić bezpieczeństwo na drogach

  • PAP
  • 5 sierpnia 2022 - 13:14
Sejm przyjął w piątek senackie poprawki do nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożonych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Senat na lipcowym posiedzeniu zaproponował dwie poprawki do ustawy, jedną redakcyjną i jedną doprecyzowującą. W piątkowym głosowaniu posłowie przychylili się do obu.

Nowelizacja ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw wdraża do polskiego systemu prawnego przepisy dyrektywy unijnej w sprawie zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury drogowej.

Celem dyrektywy jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń na sieci drogowej w Unii Europejskiej poprzez poprawę poziomu bezpieczeństwa infrastruktury drogowej, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony szczególnie zagrożonych uczestników ruchu drogowego, to jest pieszych i rowerzystów.

Ustawa przewiduje objęcie procedurami zarządzania bezpieczeństwem m.in. autostrady i drogi ekspresowe zlokalizowane poza Transeuropejską Siecią Transportową TEN-T czy drogi krajowe biegnące poza miastami, które są budowane lub przebudowywane albo zostały wybudowane lub przebudowane z udziałem środków Unii Europejskiej.

Nowe rozwiązania przewidują ponadto wprowadzenie obowiązku przeprowadzania co pięć lat oceny ryzyka wystąpienia wypadków i dotkliwości ich skutków oraz oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego obejmującej całą sieć. Skutkiem będzie klasyfikacja sieci dróg zgodnie z ich poziomem bezpieczeństwa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!