Partner portalu

Sejmik udzielił absolutorium zarządowi województwa łódzkiego

Sejmik woj. łódzkiego udzielił 19 czerwca absolutorium zarządowi województwa za wykonanie budżetu w 2017 roku. Marszałek Łódzkiego Witold Stępień mówił przed sesją, że region się rozwija, o czym świadczą systematycznie rosnące wpływy z podatków.
  • Za udzieleniem absolutorium głosowało 19 radnych rządzącej koalicji PO-PSL, a przeciw było 12 radnych - głównie PiS.
  • Marszałek Witold Stępień wskazywał na rosnące wpływy z podatków oraz fakt, że w ubiegłym roku województwo obniżyło zadłużenie do 275 mln zł, co - jak podkreślił - plasuje Łódzkie w pierwszej trójce najmniej zadłużonych regionów w kraju w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
  • Radni opozycji wytykali, że w większości ostatnich lat zarządowi nie udało się osiągnąć zakładanych dochodów. Krytykowali też wysokie wydatki na administrację publiczną,

- Motywy, którymi kierujemy się jako zarząd województwa realizując politykę koalicji PO-PSL są takie, aby Łódzkie było dla mieszkańców i było razem z nimi. Mogliśmy to robić dzięki budżetowi, w których dochody były na poziomie 701 mln zł, a wydatki osiągnęły 646 mln zł. Tą różnicą spłacaliśmy zadłużenie, schodząc do poziomu, dzięki któremu będzie możliwe sięganie po środki unijne i realizowanie inwestycji w kolejnej perspektywie - podkreślił marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień (PO) na briefingu poprzedzającym sesję.

Jak mówił, "Łódzkie się rozwija", o czym - w jego opinii - świadczą systematycznie rosnące wpływy z podatków: PIT - z 64 w 2013 r. do 88 mln zł w 2017 r. oraz CIT - z 307 do 352 mln zł. Zaznaczył, że w ubiegłym roku województwo obniżyło zadłużenie do 275 mln zł, co - jak wskazał - plasuje Łódzkie w pierwszej trójce najmniej zadłużonych regionów w kraju w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Przedstawiając najważniejsze wydatki poinformował, że najwięcej inwestycji pochłonęły te związane z transportem i łącznością (ok. 60 proc.).

- Kolejne warte podkreślenia pozycje to e-administracja oraz ochrona zdrowia - dodał Stępień.

Zwrócił uwagę m.in. na wprowadzenie budżetu obywatelskiego województwa, karty rodzin wielodzietnych oraz seniora, finansowanie Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego "Tuli Luli" i Punktu Diagnozy i Terapii FASD.

- W 2017 r. przeznaczyliśmy 70 mln zł dla naszej spółki Inwestycje Medyczne Łódzkiego na sprzęt i wyposażenie. To także 240 mln zł na modernizację i przebudowę szpitali w regionie - podkreślił marszałek. Dodał, że znaczące kwoty były przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa, jakości życia seniorów, zwiększenie aktywności i uprawiania sportu, turystykę oraz renowację zabytków i rewitalizację, z której skorzystało w sumie 16 miast w woj. łódzkim.

Działalność marszałka Stępnia i zarządu krytykowali radni opozycyjni z PiS, których klub był przeciwny udzieleniu absolutorium.

- W większości ostatnich lat zarządowi nie udało się osiągnąć zakładanych dochodów, a rok 2017 jest pod tym względem rekordowy. Planowane było 846 mln zł dochodu, a było zaledwie 701 mln zł. To jest zobrazowana skala, jak zarząd nie potrafi osiągnąć planowanych dochodów" - wskazał szef klubu radnych PiS Piotr Adamczyk przed rozpoczęciem sesji.

Krytykował wysokie wydatki na administrację publiczną, na którą przeznaczono 125 mln zł, co stanowi ok. 19 proc. wszystkich wydatków.

- Na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego przeznaczone zostało 12 proc., czyli 80 mln zł, na rolnictwo - 43 mln zł, a oświatę i wychowanie zaledwie 5 procent. W innych województwach wygląda to inaczej, bo w większości regionów wydatki na administrację mieszczą się w skali od 10 do 16 proc. wszystkich wydatków - tłumaczył Adamczyk.

Radny PiS Michał Król dodał, że zarząd niewiele zrobił dla stolicy regionu, wskazując m.in. na brak decyzji ws. budowy nowej siedziby Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz niewykorzystany potencjał łódzkiego lotniska.

W sejmiku woj. łódzkiego zasiada 33 radnych - koalicję tworzą kluby PO (10 radnych) i PSL (8), PiS ma 12 radnych; jest też jeden radny z SLD i dwóch niezależnych. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!