Partner portalu

Sejmiki w Szczecinie i Łodzi głosowały nad absolutorium dla zarządów

• Zarządy województwa łódzkiego i zachodniopomorskiego otrzymały absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu.
• Podczas obrad sejmiku województwa łódzkiego radni opozycji zarzucili też marszałkowi, że traktuje po macoszemu sprawy Łodzi.
• Przewagą czterech głosów zarząd województwa łódzkiego uzyskał jednak absolutorium.

Sejmik województwa łódzkiego udzielili 21 czerwca absolutorium zarządowi województwa za wykonanie budżetu w 2015 roku. Za jego udzieleniem zagłosowało 18 radnych rządzącej koalicji PO-PSL. Przeciw było 14 radnych m.in. PiS i SLD. Tego samego dnia absolutorium uzyskał także zarząd województwa zachodniopomorskiego (18 głosów za, 7 przeciw i 1 wstrzymujący się).

Przewodniczący sejmiku województwa łódzkiego Marek Mazur (PSL) przekonywał, że budżet województwa łódzkiego został dobrze zrealizowany. W sumie wykonanych zostało ponad 95 procent wszystkich planowanych wydatków, które w ub. roku wyniosły ok. 750 mln zł. Na same inwestycje wydano 257 mln zł.

Wśród najważniejszych inwestycji w 2015 roku znalazły się m.in.: rozbudowa, zakup sprzętu medycznego oraz wyposażenia dla Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi, dostosowanie poradni onkologicznej do prowadzenia chemioterapii, zakup aparatów do hemodializ, zapewnienie ochrony przeciwpożarowej, sprzęt medyczny i wyposażenie w szpitalu im. Jana Pawła II w Bełchatowie czy budowa lądowiska dla śmigłowców dla potrzeb szpitalnego oddziału ratunkowego na terenie szpitala w Skierniewicach. Rozbudowano też część dróg wojewódzkich, zmodernizowano pociągi, zakończono budowę Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej.

Mazur zwrócił uwagę, że w 2015 roku m.in. po raz kolejny wzrosły wpływy z podatku PIT i wyniosły one ponad 75 mln zł i były wyższe w stosunku do roku 2014 o ok. 5,6 mln zł. Według niego, jeśli te wpływy są większe, to świadczy o tym, że dochody mieszkańców wzrosły. Dodał, że z roku na rok zmniejsza się zadłużenie. W tym roku o kolejne ponad 40 mln zł zmniejszył się dług województwa.

Zapowiedział, że radni koalicji PO i PSL zagłosują za udzieleniem zarządowi województwa absolutorium. Mazur nie obawiał się głosowania, choć z klubu PSL odszedł jeden radny, a drugi był nieobecny na sesji z powodu choroby.

- Nadal będziemy mieli większość - przekonywał.

Według niego, koalicja nie była i nie jest zagrożona, a odejście z klubu PSL jednego z samorządowców spowoduje, że będzie ona "bardziej stabilna, bardziej pewna i będzie miała radnych, którzy są jej lojalni".

Zarząd województwa skrytykowali radni opozycji. Jak mówił szef klubu radnych PiS Piotr Adamczyk wykonanie budżetu, jeśli chodzi o dochody, jest najniższe od przynajmniej 2010 roku. Zarzucił też zarządowi województwa, że nie wykorzystuje unijnych pieniędzy z nowej perspektywy na lata 2014-2020, a to - dodał - spowalnia rozwój regionu. Przekonywał, że województwo łódzkie pod względem wykorzystania pieniędzy z UE znajduje się na jednym z ostatnich miejsc.

Radni opozycji zarzucili też marszałkowi województwa, że traktuje po macoszemu sprawy Łodzi. W tym kontekście mówili m.in. o małym zaangażowaniu województwa w rozwój łódzkiego lotniska. Niepokoi ich również ostatnia decyzja władz Łodzi, które zadecydowały o rezygnacji ze współfinansowania biura regionalnego w Brukseli. To ich zdaniem może świadczyć o "iskrzeniu" na linii miasto-województwo, a to w perspektywie walki Łodzi o organizację tzw. małego Expo w 2022 roku może budzić obawy.

Według PiS sytuacja województwa pod obecnym zarządem jest bardzo zła. Zdaniem radnych PiS "województwo łódzkie jest jak lokomotywa z wiersza Juliana Tuwima, ale tylko z początku - stoi na stacji, sapie, dyszy i trochę z rozpędu się rusza - i to wszystko". Zapowiedzieli, że będą głosować przeciwko udzieleniu absolutorium.

Do zarzutów radnych w sprawie wydatkowania unijnych pieniędzy odniosło się biuro prasowe urzędu marszałkowskiego. Jak informuje biuro - opierając się m.in. na serwisie samorządowym PAP - z najnowszych danych Ministerstwa Rozwoju (stan na 1 czerwca 2016 roku) wynika, że spośród wszystkich regionalnych programów operacyjnych (RPO 2014-2020) kwotowo najwięcej wydatków beneficjentów samorządowych zatwierdzono w łódzkim - ponad 88,1 mln zł (w tym 74,1 mln zł to dofinansowanie UE). Na kolejnych miejscach znalazły się RPO woj. opolskiego - 59,1 mln zł, RPO woj. mazowieckiego - 56,5 mln zł i RPO woj. podkarpackiego 54,3 mln zł.

Wykonanie budżetu województwa łódzkiego za 2015 rok zostało pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Łodzi.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!