PARTNERZY PORTALU

Sektor budowlany w krytycznym momencie. Porozumienia z samorządami coraz trudniejsze

    PW    27 maja 2022 - 11:26
Sektor budowlany w krytycznym momencie. Porozumienia z samorządami coraz trudniejsze
Coraz częściej wykonawcy prac muszę negocjować z jst nowe warunki finansowe (Fot. zdm.poznan.pl)

Klaster Budowlany Pomorza Zachodniego działający przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie alarmuje, że sytuacja przedsiębiorców z sektora budowlanego staje się dramatyczna. Rosną koszty materiałów, z których część jest trudno dostępna, brakuje pracowników, a dojście do porozumienia ze zlecającymi prace m.in. samorządami jest coraz trudniejsze.
  • - Coraz częściej dochodzi do sytuacji, że przedsiębiorcy muszą dokładać do prowadzonych przez siebie inwestycji, a w przypadku małych firm to skazywanie ich na bankructwo. Takich sytuacji w samym Szczecinie jest kilka – mówi mec. Marek Jarosiewicz z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.
  • - Ceny materiałów budowlanych rosną z dnia na dzień, na niektóre są przyjmowane zapisy albo obowiązuje na nie cena dnia. Stal, beton czy styropian w poniedziałek potrafi kosztować określoną kwotę, a w czwartek jest ona już 10-15 proc. wyższa – mówi Krzysztof Przybyszewski, przewodniczący Klastra Budowlanego Pomorza Zachodniego.
  • Prezes Północnej Izby Gospodarczej Hanna Mojsiuk zapowiada interwencję oraz konsultacje z samorządowcami, ponieważ „solidarność wymaga wzięcia pod uwagę sytuacji na rynku budowlanym”.

Inflacja i rosnące ceny dotykają wszystkich aspektów życia. Dają się we znaki zarówno administracji publicznej, jak i sektorowi prywatnemu. Oferty potencjalnych wykonawców opiewają na kwoty znacznie wyższe niż w kosztorysach, przez to procedury przetargowe się przedłużają, co nierzadko kończy się dokładaniem do inwestycji lub odłożeniem części zadań na później.

W trudnej sytuacji są też firmy budowlane. Chodzi przede wszystkim o te, które realizują długoterminowe roboty w oparciu o umowy zawarte jeszcze zanim zaczęła szaleć inflacja. W wielu przypadkach te kontrakty przestały być dla nich korzystne i trzeba negocjować z samorządami zmianę warunków finansowych, co nie zawsze się udaje.

Sprawdź Przetargi gną się pod ciężarem rosnących kosztów. A będzie gorzej.

Małe firmy skazane na bankructwo?

Klaster Budowlany Pomorza Zachodniego działający przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie zwraca uwagę, że problemem jest rosnący koszt pracy, brak dostępności surowców, brak osób do pracy oraz brak porozumień między realizatorami zadań inwestycyjnych, a samorządami i zleceniodawcami.

- Coraz częściej dochodzi do sytuacji, że przedsiębiorcy muszą dokładać do prowadzonych przez siebie inwestycji, a w przypadku małych firm to skazywanie ich na bankructwo. Takich sytuacji w samym Szczecinie jest kilka. Zysk zwycięzcy przetargu w roku 2020 czy 2021 oceniany był na ok. 25 proc., a teraz ceny surowców wzrosły nawet o 40 proc. - mówi mec. Marek Jarosiewicz z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

Cena części materiałów w górę nawet o 100 proc. w ciągu roku

Klaster jest zdania, że sektor budowlany znalazł się w krytycznym momencie. Nienajlepszą sytuację pogorszył wybuch wojny na Ukrainie, która spowodowała ogromne trudności z pozyskiwaniem materiałów budowlanych.

- Patrząc na rynek budowlany, gdzie przewidywalność była dotychczas podstawą naszej działalności, to mamy zupełne odwrócenie sytuacji, bo teraz pewni nie możemy być niczego. Ceny materiałów budowlanych rosną z dnia na dzień, na niektóre są przyjmowane zapisy albo obowiązuje na nie cena dnia”. Przykładowo stal, beton czy styropian w poniedziałek potrafi kosztować określoną kwotę, a w czwartek jest ona już 10-15 proc. wyższa – mówi Krzysztof Przybyszewski, przewodniczący Klastra Budowlanego Pomorza Zachodniego.
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!