Partnerzy portalu

Sięgną kierowcom głębiej do kieszeni

  • PAP
  • 29 lutego 2012 - 20:33
Podwyżka o 100 proc. abonamentu dla kierowców parkujących w centrum, wprowadzenie dwóch stref parkowania ze zróżnicowanymi cenami oraz progresywna stawka za czas parkowania - to zmiany w opłatach w strefie płatnego postoju w Olsztynie.
Nowe stawki przyjęli w środę radni miejscy Olsztyna. Uchwała wejdzie w życie w kwietniu.

Jak poinformował pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg, Mostów i Zieleni w Olsztynie Karol Więckowski nowe, wyższe i zróżnicowane stawki mają u kierowców wyrobić nawyk szybkiego i efektywnego korzystania z miejsc w płatnej strefie, ale także skłonić do częstszego korzystania ze środków komunikacji publicznej.

W myśl nowych przepisów w śródmieściu obowiązującą do tej pory jedną strefę zastąpią dwie o zróżnicowanych stawkach za parkowanie. Do tej pory kierowca za pierwsze pół godziny postoju płacił 1 zł, za kolejne godziny 1,40 zł. Teraz za postój w tak zwanej czerwonej strefie obejmującej ścisłe centrum, pierwsze 30 minut parkowania będzie kosztować tak jak do tej pory 1 zł. ale druga godzina będzie kosztować już 2,50 zł, trzecia 3 zł, czwarta 3,60 zł i kolejne 2,50 zł.

Natomiast w żółtej strefie obejmującej tereny bardziej oddalone od centrum obowiązywać będą niższe stawki. Za pierwsze 30 minut kierowca zapłaci 70 groszy, za pierwszą godzinę 2 zł, za drugą 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł i za kolejne po 2 zł.

Wzrośnie miesięczny abonament dla kierowców korzystających z miejsc w płatnej strefie parkowania. Do tej pory kierowca płacił za miesiąc 50 zł, teraz zapłaci 100 zł. Kwartalny abonament kosztować będzie 240 zł a półroczny 400 zł.

Wzrosła także opłata dla kierowców - mieszkańców budynków znajdujących się w płatnych strefach. Za pozostawienie samochodu na ulicy w konkretnym sektorze płacić on teraz będzie 50 zł rocznie. Do tej pory taka opłata wynosiła 20 zł rocznie.

W strefie płatnego postoju jest 2,2 tys. miejsc.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!