Partnerzy portalu

Śląsk, budżet na 2016 r.: Wydatki około 1,5 mld zł, a dochody około 1.4 mld zł

Śląski sejmik przyjął budżet na 2016 rok - zdecydowali w Katowicach radni województwa. Największe nakłady - ponad 730 mln zł - zostaną przeznaczone na transport i łączność, a na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego prawie 150 mln zł.

Budżet woj. śląskiego to jeden z największych budżetów samorządowych w kraju. Budżet na 2016 r. będzie mniejszy niż w ub. latach - znajdzie się w nim m.in. mniej inwestycji wobec dopiero stopniowo uruchamianych nowych środków UE.

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa powiedział w poniedziałek, że budżet "zabezpiecza" najważniejsze zadania województwa. Dodał, że jak co roku "główne pozycje" to transport i łączność (m.in. Koleje Śląskie, drogi wojewódzkie). W przypadku Kolei Śląskich konieczna będzie dalsza "modernizacja i zakup nowych pociągów", bo tego domagają się pasażerowie.

Na kolejnych miejscach znalazły się nakłady na służbę zdrowia (m.in. wsparcie dla szpitali), utrzymanie jednostek kultury i "tworzenie atrakcyjnego repertuaru". Część środków zostanie przeznaczona na inwestycje - "w tym na światłowody, regionalną sieć szkieletową".

"Oszczędzać musimy absolutnie na wszystkim, tych zadań i tych rzeczy, które chcielibyśmy jeszcze zrealizować, jest na ok. 400 mln zł, których w budżecie nie ma" - powiedział marszałek i dodał, że "Opera Śląska wymaga gruntownych (…) remontów, Biblioteka Śląska czeka na remont unikatowego systemu podawania i wyszukiwania książek w księgozbiorach". Nakładów wymaga też ogród zoologiczny czy Park Śląski. "Można by mnożyć rzeczy, które w tym budżecie się nie znalazły, ale nie poprzestajemy i będziemy tych pieniędzy w trakcie roku (2016) szukać" - podkreślił marszałek.

W przyszłym roku dochody samorządu mają wynieść ok. 1,42 mld zł - o 15,4 proc. mniej niż w 2015 r. (wg. urzędu marszałkowskiego spadek wynika z zakończenia współfinansowanej z UE budowy Drogowej Trasy Średnicowej w Zabrzu i Gliwicach oraz rezygnacji z kolejnego obniżenia wartości akcji Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów).

Wydatki w nowym budżecie samorządu regionu zaplanowano na blisko 1,53 mld zł (w ub.r. pierwotnie 2,38 mld zł) - w tym wydatki majątkowe - na 534,4 mln zł (34,8 proc. wydatków ogółem). Bliski 116,4 mln zł deficyt ma być pokryty kredytem (80,4 mln zł) i wolnymi środkami (36 mln zł).

Największe nakłady mają zostać trafić w 2016 r. na transport i łączność - ok. 730,9 mln zł; na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego - 148,2 mln zł, oświatę i wychowanie - 127,5 mln zł oraz kulturę fizyczną - 79,1 mln zł.

Najwięcej środków inwestycyjnych ma trafić na drogi (ponad 337 mln zł). Największymi przedsięwzięciami własnymi samorządu będą: budowa obwodnicy Pawłowic - jako odcinka Drogi Głównej Południowej (w 2016 r. - 51,3 mln zł), budowa obwodnicy Myszkowa w ciągu drogi nr 791 (18,5 mln zł) i przebudowa drogi nr 913 przy katowickim lotnisku w Pyrzowicach (7,4 mln zł).

Wydatki budżetu woj. śląskiego zakwalifikowane jako "wsparcie przebudowy, budowy kluczowych elementów i odcinków dróg wojewódzkich" mają pochłonąć 31,5 mln zł.

Na przedsięwzięcia na różnych drogach wojewódzkich realizowane jako projekty Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 w budżecie zapisano 156,8 mln zł. Poza tą kwotą wyszczególniono m.in. realizację ze środków RPO: przebudowy drogi nr 793 na odcinku Żarki-Myszków (14,1 mln zł), przebudowy drogi nr 793 Janów-Złoty Potok (5 mln zł), budowy obwodnicy Sośnicowic na drodze nr 408 (15,1 mln zł) czy budowy I etapu obwodnicy miasta Woźniki w ciągu drogi 789 (10 mln zł).

Województwo wyłoży łącznie ponad 5 mln zł na zaprojektowanie Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna na odcinku od DK 45 w gm. Rudnik do ul. Sportowej w Rybniku i Drogi Głównej Południowej na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 935 w Rydułtowach do połączenia z ul. Wodzisławską w Mszanie.

Ok. 43,8 mln zł z dotacji celowej posłuży sfinansowaniu odszkodowań za nieruchomości przejęte pod zakończoną już inwestycję związaną z budową Drogowej Trasy Średnicowej w Zabrzu i Gliwicach oraz płatności związane z analizą porealizacyjną oraz kosztami nadzoru spółki DTŚ SA w Katowicach. 1,3 mln zł trafi na dokumentację środowiskową i projektową I etapu DTŚ-Wschód.

Wydatki inwestycyjne w ochronie zdrowia przekroczą 22 mln zł. Ponad 12 mln zł ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 ma trafić na rewitalizację zabytkowych budynków Łaźni Głównej i Stolarni i przyległego terenu dawnej Kopalni Katowice na potrzeby Muzeum Śląskiego. Śląski Ogród Zoologiczny na inwestycje dostanie 1,5 mln zł. 69,8 mln zł trafi na zadaszenie widowni i infrastrukturę techniczną Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

Ogółem ze środków RPO na lata 2014-2020 samorząd woj. śląskiego zamierza w 2016 r. wydać blisko 320 mln zł (w tym 250 mln zł z UE, blisko 33 mln zł z budżetu państwa i ponad 36,7 mln zł środków własnych).

Na organizowanie i dotowanie regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich wykonywanych przez spółki Przewozy Regionalne i Koleje Śląskie zaplanowano łącznie 180 mln zł. Niezależnie od tego na koszty części, napraw, konserwacji, przeglądów i usuwania usterek w taborze - zaplanowano 46,7 mln zł, a na remont taboru wykorzystywanego do regionalnych przewozów kolejowych na obszarze woj. śląskiego - 5,7 mln zł.

Na bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich i obiektów inżynierskich tamże przewidziano prawie 20 mln zł, a na remonty - 23 mln zł.

Funkcjonowanie Urzędu Marszałkowskiego ma kosztować łącznie 65,6 mln zł, w tym wynagrodzenia pracowników i składki od nich (dla ponad 1,3 tys. etatów) - 49,7 mln zł.

Wśród dochodów bieżących budżetu woj. śląskiego w łącznej wysokości 733,4 mln zł, zaplanowano m.in. wpływ 15 mln zł dywidendy z tytułu posiadanych przez woj. śląskie akcji Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Łączne prognozowane na koniec przyszłego roku zadłużenie regionu ma sięgnąć blisko 740 mln zł.

W przyszłym roku woj. śląskie zamierza zaciągnąć 159,5 mln zł kredytów, z czego na Stadion Śląski - blisko 70 mln zł, wkład do projektu rewitalizacji obiektów na potrzeby Muzeum Śląskiego - 8,9 mln zł, rozbudowę ośrodka rehabilitacyjnego w Reptach - 1,6 mln zł i na częściową spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów - 79,1 mln zł.

Łącznie na spłaty kredytów samorząd woj. śląskiego zamierza w 2016 r. wydać prawie 84,4 mln zł.

Koalicję w woj. śląskim współtworzą PO, PSL, SLD i Ruch Autonomii Śląska. Przeciw przyjęciu uchwały budżetowej głosowali w poniedziałek m.in. radni PiS.

Radny PiS Tomasz Bednarek powiedział, że wsparcia potrzebują jednostki kultury, w tym m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Podkreślił, że można "wygospodarować oszczędności" w przyszłorocznym budżecie m.in. w części związanej z niektórymi działaniami promocyjnymi województwa.

Radni sejmiku śląskiego po przegłosowaniu budżetu na 2016 r. podjęli w poniedziałek uchwałę dot. przyjęcia rezolucji do Sejmu i Senatu RP ws. uniknięcia niekorzystnych zmian w strukturze finansowania samorządów. W rezolucji wskazano, że ma ona związek z prezydenckim projektem ustawy "zakładającym podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku".

"Nie kwestionując potrzeby zmian korzystnych dla podatnika (...) nie mogą być one wprowadzane kosztem samorządów, już obecnie obciążonych zadaniami nieproporcjonalnie do powierzonych środków finansowych" - napisano w uzasadnieniu do uchwały.

Jerzy Gorzelik (RAŚ) powiedział, że "trudno jest kwestionować podniesienie kwoty wolnej od podatku". "Poprzednie rządy powinny uderzyć się w piersi. Niestety utarło się w Polsce, że obietnice są realizowane kosztem samorządów, które funkcjonują głównie z udziałów w PIT i CIT" - powiedział Gorzelik. Dodał, że jest "gotowy obywatelski projekt ustawy zakładający wzrost udziałów procentowych dla samorządów w podatkach PIT i CIT".

Gorzelik poinformował, że rezolucja zostanie przesłana przez zarząd województwa do parlamentu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!