Partner portalu

Śląskie: metropolia rozpoczyna procedurę przyjmowania nowych członków

Procedurę przyjmowania nowych członków – gmin Ornontowice i Orzesze – rozpoczęła formalnie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Tego dnia zgromadzenie Metropolii przyjęło uchwałę o skonsultowaniu wniosków tych gmin z Sejmikiem Woj. Śląskiego i wojewodą.
  • To Rada Ministrów rozporządzeniem utworzyła w woj. śląskim związek metropolitalny. Będzie też decydowała o ewentualnej zmianie jego obszaru i granic.
  • Zgodnie z ustawą wniosek w tej sprawie powinno złożyć do ministra SWiA zgromadzenie GZM.
  • Ewentualna zmiana granic związku metropolitalnego może nastąpić od 1 stycznia.

Podczas sesji zgromadzenia Metropolii jego przewodniczący prezydent Katowic Marcin Krupa poinformował, że dotarły do niego wnioski dwóch gmin: Ornontowice i Orzesze o chęci przystąpienia do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zgodnie z określoną w ustawie o związku metropolitalnym w woj. śląskim procedurą, wnioski takie - poparte m.in. wynikami przeprowadzonych w gminach konsultacji społecznych - zgromadzenie GZM przekazuje uchwałą do zaopiniowania przez Sejmik Woj. Śląskiego oraz wojewodę śląskiego. "Po uzyskaniu tych opinii przeprowadzimy dyskusję wśród nas i podejmiemy decyzję o dalszym procedowaniu, czyli wysłaniu konkretnych już wniosków wraz z uzasadnieniami do Prezesa Rady Ministrów" - zasygnalizował Krupa.

Gminy Ornontowice i Orzesze przylegają do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii od południowego zachodu. Ich wnioski mają związek m.in. z przejmowaniem przez Metropolię całości organizacji komunikacji miejskiej od jej dotychczasowych organizatorów - m.in. Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) oraz Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach (MZK), które obsługują linie autobusowe na terenie tych gmin.

Przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak zaznaczył, że podobne wnioski przygotowywało ostatnio też pięć innych gmin przylegających do Metropolii od północy. To członkowie innego organizatora, Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach (MZKP). Tylko część wszystkich tworzących MZKP gmin należy do GZM od początku jej istnienia.

Teraz chęć przystąpienia do Metropolii zasygnalizowały pozostałe gminy członkowskie MZKP: Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Toszek, Tworóg i Wielowieś. Wcześniej, np. w Toszku, uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji ws. przystąpienia do Metropolii toszecka rada miasta przyjęła 20 kwietnia br. Na jej podstawie konsultacje trwały od 23 kwietnia do 4 maja.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) - powołana specjalną ustawą - zrzesza dziś 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Po spełnieniu przewidzianych przez ustawę wymagań Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r. Wcześniej zainteresowane samorządy musiały przeprowadzić wiele procedur poprzedzających utworzenie związku.

Jedną z nich były konsultacje społeczne. Po ich zakończeniu radni 41 samorządów podejmowali uchwały o przystąpieniu ich miast i gmin do związku metropolitalnego. Uchwały te wsparły wniosek o utworzenie związku, który następnie - po zaopiniowaniu przez samorząd wojewódzki - trafił poprzez wojewodę śląskiego i ministra SWiA do Rady Ministrów.

To Rada Ministrów rozporządzeniem utworzyła w woj. śląskim związek metropolitalny. Będzie też decydowała o ewentualnej zmianie jego obszaru i granic. Zgodnie z ustawą wniosek w tej sprawie powinno złożyć do ministra SWiA zgromadzenie GZM.

Do wniosku dołączone powinny być: wyrażone w formie uchwały opinie rad nowych gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego, uchwały rad tych gmin ws. przystąpienia do związku metropolitalnego, a także wyrażone w formie uchwał opinie: Sejmiku Woj. Śląskiego i zgromadzenia związku metropolitalnego (opinie rad gmin i zgromadzenia muszą być pozytywne). Jednocześnie wymagane jest zasięgnięcie opinii wojewody śląskiego.

Sam wniosek powinien zawierać - prócz określenia nowego obszaru i granic - uzasadnienie zmiany, zawierające m.in. "wskazanie form współpracy gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego, powiązań funkcjonalnych i zaawansowania procesów urbanizacyjnych, a także opis układu osadniczego i przestrzennego uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe".

Ewentualna zmiana granic związku metropolitalnego może nastąpić od 1 stycznia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!