PARTNERZY PORTALU

Śląskie przeznaczy ponad 56 mln zł pomocy na scalanie gruntów

  • PAP/rs    25 maja 2022 - 18:08
Śląskie przeznaczy ponad 56 mln zł pomocy na scalanie gruntów
W naborze trwającym do 14 stycznia br. wpłynęło pięć wniosków na łączną kwotę pomocy 56,6 mln zł. Wszystkie spełniły wymagania. (Fot. Shutterstock.com)

Umowy o przyznanie pomocy na "scalanie gruntów" o łącznej wartości ponad 56,6 mln zł podpisali w piątek z przedstawiciele zarządu woj. śląskiego oraz powiatów: częstochowskiego i raciborskiego
Jak wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na scalenia gruntów w woj. śląskim tamtejsi samorządowcy w maju 2022 r. dysponowali jeszcze kwotą 58,7 mln zł. W naborze trwającym od 13 grudnia 2021 r. do 14 stycznia br. wpłynęło pięć wniosków na łączną kwotę pomocy 56,6 mln zł. Wszystkie spełniły wymagania.

Jak akcentują urzędnicy marszałka, proces scalania gruntów jest jednym z podstawowych działań przyczyniających się do poprawy organizacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Dzięki niemu rozdrobnione działki można połączyć w duże i regularne obszary, na których prowadzenie działalności staje się bardziej opłacalne.

Proces scalania gruntów od lat wspiera Unia Europejska, m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach obecnej perspektywy finansowej na operacje tego typu można ubiegać się w ramach poddziałania PROW pod nazwą "Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa".

W poprzednich latach zarząd woj. śląskiego w ramach PROW 2014-2020 zawierał na tego typu działania umowy z powiatami raciborskim, częstochowskim, myszkowskim czy zawierciańskim.

Program scalenia gruntów rolnych korzysta z doświadczeń m.in. Bawarii. Scalenie polega na wymianie gruntów należących do różnych właścicieli, którzy zamieniają się nimi tak, by komasować ziemię w większe działki, co ułatwia gospodarowanie i zmniejsza jego koszty.

Scalanie przeprowadzają starostwa powiatowe we współpracy z wojewódzkim biurem geodezji. Scalanie prowadzi się za zgodą większości właścicieli ziemi na danym obrębie ewidencyjnym, tzw. obszarze scalenia, np. jednej wsi lub kilku wsi. Pod uwagę brana jest szacunkowa wartość gruntów, ich klasa i kształt działek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!