PARTNERZY PORTALU
  • BGK
  • BGK

Śmieciowe deklaracje podatnika

  • GK    16 lipca 2012 - 10:34
Śmieciowe deklaracje podatnika

Skoro prawo podatkowe przewiduje obowiązek złożenia deklaracji w przypadku opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, to wymiar zobowiązania następuje przez samowymiar w złożonej przez podatnika deklaracji.




Poseł Marek Hok, w interpelacji poselskiej zwórcił uwagę na to, że skoro w sprawach dotyczących opłaty za gospodarowanie odpadami stosuje się przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, a deklaracja złożona przez mieszkańca stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, to w jakim celu przed wystawieniem tytułu wykonawczego należy wystawić decyzję określającą wysokość zaległości?

– Taki tok postępowania spowoduje nie tylko przedłużanie egzekucji tej opłaty, ale przede wszystkim bardzo duże koszty administracyjne – mówi poseł Marek Hok

Według niego, w praktyce zaległości z tytułu podatków czy opłat stanowią często bardzo niskie kwoty. Wystawianie decyzji na zaległości nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego, jak również podważa sens art. 6n ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowiącego, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego.

– Przepisy dotyczące poboru i egzekucji podatków i opłat lokalnych, do których również stosuje się przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, nie przewidują takiego postępowania – upiera się poseł, wnosząc w interpelacji poselskiej o uchylenie art. 6p ustawy z dnia 23 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Piotr Woźniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska twierdzi, że skoro przepisy prawa podatkowego przewidują obowiązek złożenia deklaracji w przypadku zobowiązań podatkowych powstających z mocy prawa, jak w przypadku opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, to określenie wymiaru wynikającego z mocy prawa zobowiązania podatkowego następuje przez samowymiar w złożonej przez podatnika deklaracji.

W takim przypadku organ właściwy do wymierzenia zobowiązania podatkowego może kwestionować w postępowaniu podatkowym samowymiar podatnika tylko w sytuacji, w której w postępowaniu podatkowym organ podatkowy ustali, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji.

W takim też przypadku, jak przypomina wiceminister, wymiar podatku następuje w drodze decyzji, w której określa się prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego.

– Artykuł 21 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy więc jedynie wtórnego sposobu określenia zobowiązania podatkowego. Wydanie tej decyzji jest więc konieczne i możliwe tylko w przypadku, gdy podatnik w sposób nieprawidłowy określił wysokość swojego zobowiązania w deklaracji albo w ogóle tego nie uczynił w deklaracji mimo takiego obowiązku – twierdzi wiceminister.

Fakt niezapłacenia podatku wynikającego ze złożonej przez podatnika deklaracji nie daje podstawy do wydania decyzji wymiarowej, gdy na podstawie tej deklaracji organ może prowadzić egzekucję administracyjną. W takim przypadku wymiar podatku jest znany, wynika bowiem z deklaracji, a istnieje jedynie konieczność przeprowadzenia egzekucji administracyjnej Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (2)

  • urzędnik, 2012-07-27 14:26:17

    No właśnie, ten przepis jest sprzeczny z Ordynacją podatkową. dnia 21 marca zgłaszałem swoje uwagi w tej sprawie do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Środowiska a także do Kancelarii Premiera. MF stwierdziło,że ta ustawa je nie interesuje i nie zamierzają nic poprawiać. Natomiast na odpowiedzi z ...Ministerstwa Środowiska i z Kancelarii Premiera czekam już 4 miesiac. Mając stosować ten bubel prawny jakim jest nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości w gminach chciałem wiedzieć jakie zdanie mają pomysłodawcy zapisów. Jak widzę z artykułu Ministerstwo Środowiska wogóle nie ma pojęcia o tym, o czym mówi. Absurdem jest tłumaczenie pana sekretarza stanu. Czym innym jest decyzja określająca zobowiązania z tytułu opłat a czymś zupelnie innym decyzja o zaległości. Ale osoby nie mające pojęcia o tym a wypowiadające się i twierdzące że wszystko jest ok ośmeiszają się.  rozwiń
  • obserwator, 2012-07-16 14:41:22

    Art. 6p. W razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości nie uiścił opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uiścił ją w wysokości niższej od należnej, wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalny...mi. Organ jest zobligowany do wydania decyzji, kluczowe jest sformułowanie "należnej", czyli de facto wynikającej albo ze złożonej deklaracji albo z decyzji wymiarowej (w przypadku niezłożenia przez właściciela nieruchomości deklaracji). Pan Poseł ma rację.....  rozwiń

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.