Partner portalu

Socjalne budownictwo czynszowe z nowym zastrzykiem finansowym

  • AW
  • 16 marca 2021 - 00:01
- Programy pakietu mieszkaniowego nie obciążają wskaźników długu samorządów. Gminy mogą otrzymać bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat i RFRM, a kredyty SBC zaciągają podmioty zewnętrzne, np. SIM czy spółdzielnie mieszkaniowe, których zadłużenie nie wpływa na wskaźniki JST. Pakiet mieszkaniowy jest pomyślany tak, aby - korzystając z niego - samorządy mogły realizować politykę mieszkaniową bez konieczności pogłębiania zadłużenia - mówi Michał Baj, dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych w BGK.

 Michał Baj, dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych (fot. BGK)
Michał Baj, dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych (fot. BGK)

Na początku marca ruszył nabór wniosków w programie społecznego budownictwa czynszowego. Do kogo ten program jest kierowany i na czym polega?

Michał Baj, dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych w BGK: - Program SBC to program wspierania społecznego budownictwa czynszowego. Udzielamy w nim preferencyjnych kredytów, z których mogą skorzystać towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne.

Kredyty te finansują budowę mieszkań dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania lub jego wynajęcie na warunkach komercyjnych, a jednocześnie mają zbyt wysokie dochody, aby móc zamieszkać w lokalu komunalnym.

Za pieniądze z kredytu udzielonego w programie SBC można wybudować mieszkania na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu, a także lokatorskie mieszkania spółdzielcze. Środki mogą sfinansować też rewitalizację lub remont budynków, w których takie mieszkania powstaną.

Na jakie warunki mogą liczyć kredytobiorcy?

- Kredytów SBC udzielamy na okres nawet do 30 lat i mogą one sfinansować do 80 proc. kosztów inwestycji. Oprocentowanie jest równe 3-miesięcznej stawce WIBOR.

Każdego roku prowadzimy dwa nabory wniosków - w edycji wiosennej i jesiennej. Na każdą edycję przeznaczamy 225 mln zł, ale niewykorzystane środki zasilają pulę kolejnej edycji programu. Dzięki temu w aktualnym naborze pula pieniędzy przekracza aż 1,5 mld zł. Wnioski trzeba składać do BGK; w aktualnej edycji przyjmujemy je do końca marca.

Jakie zmiany wprowadził we wsparciu budownictwa na wynajem Pakiet mieszkaniowy?

- Pakiet mieszkaniowy wprowadził zmiany, dzięki którym samorządy, TBS-y, SIM-y, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe dostaną większe wsparcie. To pakiet zmian, który poprawi nie tylko dostęp Polaków do mieszkań na wynajem, ale pozwoli też skrócić kolejki do mieszkań komunalnych.

Jedną z kluczowych zmian jest podniesienie wysokości dofinansowania, którego jako BGK udzielamy gminom z Funduszu Dopłat. W przypadku mieszkań na wynajem wsparcie wzrasta z 20 do nawet 35 proc. kosztów inwestycji. Dla nowych budynków komunalnych dotychczas wsparcie wynosiło między 35 a 45 proc. Teraz wzrasta do aż 80 proc. To przełomowa zmiana. Gminy dostaną też pieniądze na remont pustostanów. Mogą otrzymać dofinansowanie aż 80 proc. kosztów modernizacji budynków, które nie są zamieszkane - ze względu na zły stan techniczny.

Pakiet mieszkaniowy wprowadza też możliwość dojścia do własności dla najemców i lokatorów mieszkań społecznych i spółdzielczych. Najemcy i lokatorzy mieszkań, które sfinansowaliśmy w programie SBC, będą mogli z czasem zostać ich właścicielami.

Jeśli chodzi o budownictwo czynszowe, ważną zmianą dla gmin jest też wprowadzenie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM). Gmina może się ubiegać o wsparcie ze środków funduszu na utworzenie lub przystąpienie do społecznej inicjatywy mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego.

Jako BGK będziemy wypłacać środki, ale wnioski o wsparcie z tego funduszu należy składać do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii za pośrednictwem prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Społeczne inicjatywy mieszkaniowe wyprą dotychczasowe towarzystwa budownictwa społecznego? Na jakie wsparcie mogą liczyć?

- Społeczna inicjatywa mieszkaniowa to odświeżona formuła towarzystwa budownictwa społecznego. Dotychczas założone TBS-y nie muszą jednak zmieniać nazwy.

Działalność SIM polega na budowie mieszkań na wynajem z umiarkowaną stawką czynszu. SIM-y mogą - tak jak TBS-y - zaciągnąć preferencyjny kredyt w programie SBC, a także kredyt budowlany, którego udzielamy na zasadach rynkowych.

Jeżeli gmina chce utworzyć lub przystąpić do społecznej inicjatywy mieszkaniowej, może otrzymać na ten cel wsparcie z RFRM. Można dostać jednorazowo maksymalnie 3 mln zł dla nowej spółki, a w przypadku tej już działającej - maksymalnie do 10 proc. wartości kosztów planowanej inwestycji mieszkaniowej. Gminy, które współpracują z SIM-ami, mogą też dostać dofinansowanie z Funduszu Dopłat.

Czytaj też: Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa na nowe mieszkania TBS w Gdańsku

Niektórzy twierdzą, że gminy są najsłabszym ogniwem Pakietu mieszkaniowego, bo samorządów nie stać na budowanie mieszkań i nie jest ich zadaniem konkurowanie z deweloperami. Jak ocenia to BGK?

Czytaj też: Społeczny pakiet mieszkaniowy: możliwości, korzyści, wątpliwości

- Pakiet mieszkaniowy jest skonstruowany właśnie w taki sposób, aby nie obciążać samorządów. W BGK wspieramy zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski, także poprzez programy wspierające mieszkalnictwo.

Pomagamy gminom, które dbają o to, aby ich mieszkańcy, którzy nie mogą sobie pozwolić na rynkowy wynajem lub zakup mieszkania, mieli mimo to zapewniony dach nad głową. Mamy wiele programów, dzięki którym gminy mogą finansować inwestycje mieszkaniowe.

Programy pakietu mieszkaniowego nie obciążają wskaźników długu samorządów. Gminy mogą otrzymać bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat i RFRM, a kredyty SBC zaciągają podmioty zewnętrzne, np. SIM czy spółdzielnie mieszkaniowe, których zadłużenie nie wpływa na wskaźniki JST.

Pakiet mieszkaniowy jest pomyślany tak, aby - korzystając z niego - samorządy mogły realizować politykę mieszkaniową bez konieczności pogłębiania zadłużenia.

Czy jednak pandemia nie zastopowała inwestycji mieszkaniowych w gminach?

- Pandemia spowodowała znaczne pogorszenie sytuacji finansowej gmin i wstrzymanie realizacji wielu inwestycji. Pakiet mieszkaniowy wprowadził jednak zmiany, które podnoszą wsparcie dla gmin na realizację inwestycji mieszkaniowych. Wierzę, że wprowadzone zmiany pozwolą zapewnić samorządom ich finansowanie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!