Partner portalu

Starachowice pierwszym średniej wielkości miastem w Polsce z pożyczką z EBI

  • TK
  • 24 czerwca 2022 - 12:20
Za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego Europejski Banki Inwestycyjny udzielił pożyczki miastu Starachowice. To pierwsze polskie miasto średniej wielkości, które otrzymało kredyt w EBI. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na rozwój taboru autobusowego oraz inwestycje drogowe.
  • Starachowice podpisały umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Pośrednikiem w transakcji jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
  • Suma kredytu to 37 mln zł. Jeszcze w 2022 r. Starachowice otrzymają do zagospodarowania 26 mln zł, a w latach 2023-24 będzie to 11 mln zł.
  • Spłata całości pożyczki ma nastąpić do roku 2040.

Starachowice jako pierwsza tej wielkości gmina (48 tys. mieszkańców) w Polsce ma możliwość skorzystania z pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego za pośrednictwem BGK. Sam kredyt Starachowice zaplanowały już w uchwale budżetowej na rok 2022 oraz w wieloletniej prognozie finansowej. Podpisana pożyczka sprawia, że gmina otrzyma pieniądze na korzystniejszych warunkach, a okres spłaty pożyczki został wydłużony do 2040 roku.

Czytaj także: 700 mln zł dla średnich miast. Nowy program wesprze inwestycje samorządów

- W budżecie na rok 2022, ale także w wieloletniej prognozie finansowej na lata kolejne, dla gminy Starachowice zaplanowano kredyt w wysokości 37 mln zł. W ostatnich miesiącach bardzo intensywnie staraliśmy się o to, aby uzyskać korzystniejsze finansowanie, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego kredytu bankowego. Nasze działania zakończyły się powodzeniem - mówi Marek Materek, prezydent Starachowic.

Starachowice pierwszą gminą w Polsce

Jak dodaje, Starachowice są pierwszą tej wielkości gminą w Polsce, która może skorzystać z tego rodzaju finansowego wsparcia ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego za pośrednictwem BGK. Najważniejsza różnica jest taka, że oprocentowanie jest bardziej korzystne niż w przypadku banków komercyjnych. Umowa dotyczy środków, które będą przelane Starachowicom w latach 2022, 2023 i 2024.

- Środkami będziemy posiłkować się przy realizacji inwestycji i zadań, na które pozyskaliśmy zewnętrzne dofinansowania, związanych m.in. z zakupem nowego taboru autobusowego, modernizowaną bazą MZK tj. budową warsztatu, myjni, centrum dyspozytorskiego, przebudową otoczenia dworców kolejowych, modernizacją infrastruktury drogowej i innych przedsięwzięć, które są związane z rewitalizacją miasta - wymienia Marek Materek.

Czytaj także: EBI o przyszłości inwestycji w Polsce. Chwali Toruń, Kraków i Poznań

Jak dodaje, sfinansowane z kredytu maja być także takie przedsięwzięcia jak rozbudowa i przebudowa infrastruktury sportowej na terenie miasta (Stadion Miejski), budową hali sportowej wraz z rozbudową Szkoły Podstawowej nr 6 czy modernizacją budynku Parku Kultury oraz wieloma innymi inwestycjami, które zostały ujęte w tabeli stanowiącej część umowy zawartej z BGK.

Dyrektor Departamentu Samorządowego BGK, Ewa Tyrka, podkreślała, że tego typu pożyczki są istotnym elementem umożliwiającym rozwój miast.

- Umowa, którą podpisujemy, jest pierwszą umową pożyczki udzielaną przez BGK z tej linii Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jest to rozwiązanie, które umożliwia zaciągnięcie przez średnie miasta pożyczki na takich samych warunkach, z jakich korzystają duże miasta bezpośrednio w EBI. Rozwiązanie to uzupełnia lukę i zapewnia średnim miastom bardzo dobre warunki finansowania oraz długi okres spłaty - podsumowała Ewa Tyrka.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!