Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: W projekcie budżetu województwa wyższe dochody i wydatki

• Dochody wyższe o 152,5 mln zł, a wydatki o 147,2 mln zł w stosunku do tegorocznego budżetu.
• Takie są założenia projekt budżetu województwa świętokrzyskiego na 2017 r.
• Deficyt ma wynieść 29,4 mln zł.

Założenia projektu budżetu przekazała w środę (21 grudnia) skarbnik województwa świętokrzyskiego Maria Fidzińska-Dziurzyńska.

Według założeń dochody województwa w 2017 r. mają wynieść 666,5 mln zł - czyli o 152,5 mln zł więcej niż w budżetu na 2016 r., a w stosunku do zmian, jakie w ciągu roku wprowadzono do dokumentu - więcej o prawie 240 mln zł.

Wydatki kształtują się na poziomie 695,9 mln zł - to więcej o 147,2 mln zł w stosunku do budżetu 2016 r. i o ponad 250 mln zł po wprowadzonych zmianach.

"Deficyt wyniesie 29,4 mln zł. Nie ma potrzeby zaciągania długu na jego pokrycie, bo mamy skumulowane wolne środki pochodzące z rozliczeń kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym, który zapewni finansowanie" - powiedziała Fidzińska-Dziurzyńska.

Skarbniczka przypomniała, że projekt budżetu na 2017 r. oraz zintegrowana z dokumentem Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2017-2033 zostały opracowane w oparciu o założenie uwzględniające: zadania ustawowe, jakie realizuje samorząd województwa, potrzeby na wniesienie wkładu własnego do realizowanych projektów z udziałem środków UE na lata 2014-2020 oraz konieczność zapewnienia trwałości projektów zrealizowanych w poprzedniej unijnej perspektywie. "W mojej ocenie to budżet optymalny, racjonalny i realistyczny" - podkreśliła Fidzińska-Dziurzyńska.

Czytaj też: Zachodniopomorskie: Budżet województwa na 2017 rok będzie proinwestycyjny

W strukturze wydatków największą część budżetu pochłonie transport - ponad 330 mln zł. 128,5 mln zł będzie przeznaczone na przedsięwzięcia związane z rolnictwem, ochroną środowiska i parkami krajobrazowymi. Na zagadnienia związane z pomocą społeczną zarezerwowano 43,3 mln zł, a na kulturę i dziedzictwo narodowe - 35,4 mln zł.

Wydatki majątkowe (inwestycyjne) będą stanowiły ponad 53 proc. wszystkich wydatków budżetu województwa świętokrzyskiego w 2017 r. "To jeden z wyższych wskaźników w kraju - drugie miejsce po województwie podkarpackim" - zaznaczyła skarbnik.

Największe planowane inwestycje są związane z przebudową i rozbudową 13 odcinków dróg wojewódzkich w regionie. Chodzi m.in. o budowę obwodnic Klimontowa, Staszowa, Ćmielowa, Kazimierzy Wielkiej, Włoszczowy. W 2017 r. ma być wydane na te przedsięwzięcia 210,5 mln zł. Koszt kilkuletnich przedsięwzięć realizowanych z wykorzystaniem funduszu UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województw Świętokrzyskiego to niemal 556,8 mln zł, a z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia - 188,6 mln zł.

Czytaj też: Budżet województwa opolskiego na 2017 rok z większymi wpływami i wydatkami

Innym dużym zadaniem, które będzie realizowane w 2017 r. przez Świętokrzyski Zakład Melioracji i Urządzeń Wodnych, jest projekt ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza. Wartość planowanych nakładów w 2017 r. na to przedsięwzięcie to 104 mln zł. Środki pochodzą z dotacji celowej budżety państwa.

Radni sejmiku województwa świętokrzyskiego mają głosować nad przyjęciem budżetu podczas sesji, zaplanowanej w Kielcach na 29 grudnia.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!