Partnerzy portalu

Teatr w konfrontacji z budżetem regionu

 • PAP
 • 15 marca 2012 - 13:30
Jedno zamiast kilku przedstawień teatrów z kraju i cztery spektakle zakłada program XXXVII Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska 2012", które odbędą się między 13 a 16 kwietnia. Ze względów oszczędnościowych zrezygnowano z formy konkursowej konfrontacji.
Budżet tegorocznej imprezy zamknął się w 360 tys. zł, zamiast planowanych 650-700 tys. - poinformował w czwartek marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta (oceń jego działania).

Imprezę sfinansują ministerstwo kultury, które przekaże na tegoroczne konfrontacje 180 tys. zł i urząd marszałkowski województwa opolskiego, który dołoży taką samą kwotę. "Gdyby chcieć robić konkurs z jury i sprowadzić więcej spektakli znakomitych teatrów z Polski wystawianymi u nas, tak jak to miało miejsce do tej pory, to należałoby niemal podwoić budżet. A na to nie pozwala kryzys" - tłumaczy Sebesta.

Marszałek dodał, że do środy nie było pewne, czy tegoroczne Konfrontacje w Opolu w ogóle się odbędą. "Minister Bogdan Zdrojewski potwierdził jednak w środę w rozmowie telefonicznej, że ministerstwo przekaże obiecane 180 tysięcy i dzięki temu możemy zorganizować Konfrontacje" - powiedział Sebesta.

Jak poinformował dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego konfrontacje potrwają od 13 do 16 kwietnia 2012 r. Rozpocznie je 13 kwietnia spektakl "Pan Tadeusz" wystawiany przez Stary Teatr im. Modrzejewskiej w Krakowie w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z udziałem Krzysztofa Globisza i Jana Peszka. Na niedzielę, 15 kwietnia, zaplanowano dwa wydarzenia poświęcone Adamowi Hanuszkiewiczowi - wystawę o nim w foyer przy dużej scenie Teatru oraz wieczór wspomnień o Hanuszkiewiczu z udziałem wdowy po Hanuszkiewiczu, Magdaleny Cwenówny-Hanuszkiewicz i przyjaciół zmarłego reżysera.

W niedzielę wieczorem zaplanowano natomiast premierowy spektakl Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu - "Iwona, księżniczka Burgunda" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, laureata tegorocznych Paszportów Polityki. "Krzysztof Garbaczewski w Opolu debiutował i cieszymy się, że zechciał u nas znów przygotować znakomity spektakl" - powiedział dyrektor teatru Tomasz Konina.

Konfrontacje zamknie w poniedziałek, 16 kwietnia, wystawiony tego dnia dwukrotnie spektakl "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Imprezą towarzyszącą Konfrontacji mają być pokazy plenerowe znakomitych polskich filmów. W programie pokazów jest "Pętla" Jana Wojciecha Hasa, "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna i "Eroica" Andrzeja Munka. Filmy wyświetlane będą od 12 do 17 kwietnia.

Tomasz Konina, dyrektor opolskiego teatru poinformował, że do odwołanego w tym roku konkursu odbywającego się zwyczajowo w czasie konfrontacji zgłoszono 23 spektakle. "Cześć automatycznie przesuwamy na listę tych, które będą mogły wziąć udział w konkursie za rok" - stwierdził Konina.

KOMENTARZE3

 • taki jeden z "jaskółki" 2012-03-15 17:05:04
  Zła to wiadomość, bardzo zła. Teraz nawet pozorów jakiegoś głębszego przemyślenia brak. Panowie samorządowcy przynajmniej postarajcie się o namiastkę racjonalności w gospodarczym zarządzaniu nie tylko waszym, ale i naszym miastem
 • Koczek 2012-03-15 16:06:50
  Może to i śmieszne ale jak to jest możliwe? Znowu?
 • MALARZ BEZ PĘDZLA 2012-03-15 15:45:51
  faktycznie teatr i kabaret zarazem! można się uśmiać

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!