Partnerzy portalu

Termomodernizacje, aquapark i na tym nie koniec. PPP się opłaca

Wybór właściwej inwestycji, pogłębiony dialog z partnerami prywatnymi, stosowanie przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, dobra kancelaria prawna – to wystarczy do realizowania projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ale samorządy nadal w niewielkim stopniu korzystają z PPP. Wyjątkiem jest Płock, który nie tylko przeciera szlaki, ale też dzieli się swoimi doświadczeniami z innymi miastami.
  • Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podkreśla rolę partnera prywatnego, który bierze na siebie znaczną część ryzyka inwestycyjnego oraz znaczenie wsparcia prawnego.
  • Nie jest proste wyłonić takiego partnera. Kluczem jest tu dobrze przygotowana umowa, nad czym czuwają prawnicy miasta i firm - mówi.
  • Wystarczy stosować ustawę o zamówieniach publicznych i odpowiednie przepisy, mieć dobrą kancelarię i można realizować te projekty. Warto iść naszym tropem - zaznacza.

Płock jest miastem, które w formule partnerstwa publiczno-prywatnego realizuje drugi projekt.

– Pierwszy, dotyczący termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, to projekt, w który miasto nie zaangażowało nawet złotówki – wszystkie środki wyłożył partner prywatny, firma Siemens. To same korzyści – dla miasta, dla mieszkańców, dla środowiska – podkreśla Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

– Dla nas ten pierwszy projekt okazał się jak najbardziej opłacalny i potrzebny. Osiągnęliśmy efekt pod każdym względem, także finansowym. Całość spłaca się z oszczędności, co dziś, przy szalejących cenach prądu, ma niebagatelne znaczenie – dodaje.

Teraz w PPP powstaje w mieście aquapark. Inwestycja jest już na etapie projektowania, choć jak przyznaje Nowakowski, PPP nie jest szybką formułą.

– Dochodzenie do wyboru partnera trwało kilka lat. Proces dialogu konkurencyjnego był rozłożony w czasie, spotykaliśmy się wielokrotnie z potencjalnymi partnerami. Potem dopiero był przetarg i w efekcie została wyłoniona firma, z którą związaliśmy się na najbliższe lata jako z partnerem, który zaprojektuje, wybuduje, a później będzie również od strony technicznej utrzymywał obiekt – podkreśla nasz rozmówca.

Władze Płocka rozważają kolejne możliwości wykorzystania formuły PPP. – Myślimy o oświetleniu ulicznym, zastanawiamy się nawet nad partnerstwem w kwestii budowy dróg. Na dziś jednak tam, gdzie możemy pozyskać bezzwrotne środki zewnętrzne, tam jest jeszcze za wcześnie na takie projekty. Ale tam, gdzie tych możliwości nie ma, partnerstwo publiczno-prywatne jest jak najbardziej zasadne – komentuje Nowakowski.

Prezydent podkreśla rolę partnera prywatnego, który bierze na siebie znaczną część ryzyka inwestycyjnego oraz znaczenie wsparcia prawnego.

– Nie jest proste wyłonić takiego partnera, który zaryzykuje związanie się z samorządem na kilkanaście lat czy więcej, podejmie się zadania, a np. w międzyczasie zmieniają się ceny materiałów – dodaje. Kluczem jest tu dobrze przygotowana umowa, nad czym czuwają prawnicy miasta i firm.

Miasto dzieli się doświadczeniami z wykorzystania PPP z innymi samorządami, organizuje co roku Międzynarodowe Forum PPP z udziałem nie tylko przedstawicieli samorządów, ale też strony prywatnej i kancelarii prawnych.

– Wystarczy stosować ustawę o zamówieniach publicznych i odpowiednie przepisy prawne, mieć dobrą kancelarię i można realizować te projekty, ale kiedy czegoś nie znamy, to się tego obawiamy. Dlatego staramy się nasze doświadczenia przekazywać innym, pokazując, że warto iść naszym tropem – przekonuje prezydent Płocka.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!