Partnerzy portalu

Uchwały krajobrazowe niezgodne z konstytucją? Gminy mogą mieć poważny problem

Naczelny Sąd Administracyjny skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne o zgodność z konstytucją przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w sprawie tzw. uchwał krajobrazowych. Jeśli TK stwierdzi niezgodność tych zapisów ustawy z konstytucją, to gminy które uchwaliły uchwały krajobrazowe i dzięki nim pozbyły się reklam, mogą mieć problemy.
 • Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę kasacyjną Cityboard Media na uchwałę krajobrazową z Opola, która w założeniu miała regulować m.in. zasady umieszczania reklam w przestrzeni miejskiej.
 • NSA uznał, że może ona naruszać konstytucję, bo nie zapewnia ochrony prawnej ani odszkodowania tym podmiotom, które na reklamy miały wymagane prawem zgody.
 • Już w 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uznał za nieważną tzw. uchwałę krajobrazową miasta.

  Naczelny Sąd Administracyjny wydał w czwartek (6 czerwca) orzeczenie i skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne o zgodność z Konstytucją art. 37a ust. 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

  Czytaj także: Reklamy w przestrzeni publicznej: lepsze plany miejscowe, czy uchwały krajobrazowe?

  Przepis ten nakazuje, aby po upływie okresu dostosowawczego usuwać zbudowane w gminie nośniki reklamowe, jeśli gminna uchwała krajobrazowa w tym miejscu ich zakazuje. Rozebrać trzeba również nośniki zbudowane legalnie (w oparciu o pozwolenie na budowę czy zgłoszenie), bo inaczej właścicielom działek i tych nośników grożą wysokie kary.

  (fot. shutterstock)
  (fot. shutterstock)  Czy gminy będą musiały płacić odszkodowania?


  Przypomnijmy, że NSA rozpatrywał skargę kasacyjną Cityboard Media na uchwałę krajobrazową z Opola. Skład sędziowski doszedł do wniosku, że przepis ten może naruszać konstytucję, bo nie zapewnia ochrony prawnej ani odszkodowania tym podmiotom, które na reklamy miały wymagane prawem zgody.

  W ocenie składu orzekającego przepis ten może naruszać zasadę zaufania obywatela do państwa, ochronę praw słusznie nabytych, prawo własności i wolność prowadzenia działalności gospodarczej, a także tzw. zasadę proporcjonalności. Jeśli Trybunał podzieli zdanie Naczelnego Sądu Administracyjnego, to przepis utraci moc prawną.

  Jeśli tak się stanie, to gminy z uchwałami krajobrazowymi, gdzie dojdzie do rozbiórek reklam będą narażone na wypłatę odszkodowań firmom reklamowym i właścicielom działek.

  Zobacz też: W centrum Poznania nie będzie wielkich reklam? Ruszają konsultacje projektu uchwały krajobrazowej

  Uchwały krajobrazowe mają niektóre miasta. 6 czerwca minął okres dostosowania reklam w Sopocie, a z końcem czerwca w Opolu. Uchwałę krajobrazową z Łodzi uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny, ale miasto odwołało się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Prace nad podobnymi uchwałami trwają miedzy innymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie.


  Trwają prace nad nowymi rozwiązaniami


  Przypomnijmy, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w projekcie Prawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym chce znieść jedno z najważniejszych rozwiązań ustawy krajobrazowej - możliwość naliczania dziennych kar za wieszanie reklam niezgodnie z prawem miejscowym. Z projektu, który przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wynika m.in. to, że wygasną zapisy uchwał krajobrazowych przygotowanych przez samorządy.

  O założeniach nowej ustawy o planowaniu przestrzennym informował w marcu w trakcie zgromadzenia ogólnego Związku Miast Polskich Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Od razu zastrzegł, że założenia te stanowią jednak dopiero punkt wyjścia i by nie traktować ich zbyt wiążąco. - Tu nic nie jest przesądzone. Chciałbym, aby ta ustawa powstawała w zgodzie i kompromisie – mówił Soboń, apelując o konsultacje i pomoc do burmistrzów i prezydentów.

  Jak wyjawił Soboń nowy projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowych aktów prawa miejscowego - planu ogólnego, planu zabudowy i standardów urbanistycznych (w ramach systemu miałyby jeszcze funkcjonować uchwały ws. zintegrowanego projektu inwestycyjnego, decyzja lokalizacyjna, zaś na poziomie ponadlokalnym decyzja ministra rozwoju regionalnego w sprawie rezerwacji terenu dla inwestycji celu publicznego o znaczeniu krajowym oraz decyzja marszałka województwa w sprawie rezerwacji terenu dla inwestycji celu o znaczeniu wojewódzkim).

  Czytaj również: Apelują o większą jawność w planowaniu przestrzennym

  Obowiązujący na terenie całej gminy plan ogólny byłby dokumentem bardzo uproszczonym. W największym skrócie określałby on tereny przeznaczone (i nie przeznaczone) do zabudowy. Wraz z planem musiałaby też powstać m.in. prognoza oddziaływania na środowisko, prognoza skutków finansowych oraz opis zgodności z ustaleniami strategii rozwoju. Jak zapowiedział Artur Soboń na przygotowanie planów ogólnych gminy dostaną 3 lata.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

 • Rebus 2019-06-08 22:47:36
  Przecież te nieudaczniki jak czegoś nie spieprzą to i nic dobrego nie uchwalą

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!