Partner portalu

Ustanowienie własności mieszkania spółdzielczego z problemami. Poselski projekt odrzucony

Połączone siły dwóch sejmowych komisji- Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej – odrzuciły w pierwszym czytaniu poselski projekt ustawy o prawie spółdzielni mieszkaniowych do gruntów. Zakładał on, że spółdzielnie mieszkaniowe zyskałyby możliwość przejęcia gruntów zabudowanych należącymi do nich budynkami w sytuacji, gdy od grudnia 1990 r. nie ustalono właściciela tejże nieruchomości.
  • Spółdzielnie mieszkaniowe skarżą się, że gminy nie realizują składanych przez nie wniosków o ustanowienie użytkowania wieczystego dla gruntów, na których spółdzielnie te w okresie PRL postawiły budynki mieszkalne.
  • Tymczasem w 2013 r. Sąd Najwyższy orzekł, że osoby dysponujące spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu nie mogą założyć księgi wieczystej, o ile spółdzielni nie przysługuje własność albo użytkowanie wieczyste do gruntu na którym znajduje się ten budynek.
  • Autorzy projektu chcieli umożliwić spółdzielniom mieszkaniowym przejęcie kłopotliwych nieruchomości, jednocześnie oferując faktycznym właścicielom takich gruntów możliwość wystąpienia o odszkodowanie do JST lub skarbu państwa.

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE2

  • Wielunianin 2021-10-14 06:19:31
    Wielka HAŃBĄ miasta Wielunia w województwie łódzkim jest tragedia jego pewnych mieszkańców ciągle zagrożonych ŚMIERCIĄ OD... OBRZYDLIWEGO SMRODU KULINARNEGO WTŁACZANEGO IM ZŁOŚLIWIE I Z PREMEDYTACJĄ DO MIESZKANIA PRZEZ KRATKĘ WENTYLACYJNĄ ! Tonie żart tylko wielka tragedia mieszkańców tego miasta....  rozwiń
  • Wielunianin 2021-10-14 04:42:47
    Niechby ustanowili prawo chroniące ofiary SMRODU KULINARNEGO !!! W WIELUNIU W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM PEWNYM MIESZKAŃCOM GROZI WŁAŚNIE ŚMIERĆ OD OBRZYDLIWEGO ODORU KULINARNEGO, KTÓRY JEST IM WTŁACZANY DO MIESZKANIA PRZEZ KRATKĘ WENTYLACYJNĄ! I JEST TO CELOWA DZOALANIE MAJĄCE NA CELU POZBAWIENIA TYCH LU...DZI ŻYCIA! I nikt im nie udziela pomocy tylko REPRESJE I PRZEŚLADOWANIA ZA TO ŻE WALCZĄ O ŻYCIE I PROSZĄ O POMOC ! TYM LUDZIOM NAPRAWDĘ GROZI ŚMIERĆ!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!