PARTNER PORTALU
  • BGK

Usuwanie azbestu wciąż stanowi kłopot. Także przy rozliczaniu podatku VAT

  • aw    25 listopada 2019 - 22:18
Usuwanie azbestu wciąż stanowi kłopot. Także przy rozliczaniu podatku VAT
Realizacja zadań związanych z usuwanie azbestu należy do zadań własnych gminy (fot.mat.pras.)

Czy dofinansowanie otrzymywane z WFOŚiGW na realizację czynności w zakresie usuwania azbestu powinno zostać opodatkowane VAT? W przypadku uznania dofinansowania za opodatkowane VAT - jaką stawkę powinna zastosować gmina? Czy gmina powinna potraktować dofinansowanie jako kwotę brutto zawierającą już VAT i obliczyć kwotę podatku VAT tzw. metodą „w stu”? Czy gminie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją czynności w zakresie usuwania wyrobów zawierających azbest? Na te pytania odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Finansów.




  • O interpretację przepisów Ministerstwo Finansów poprosiła gmina, która realizowała zadanie polegające na usuwaniu wyrobów zawierających azbest ze swojego terenu.
  • Zadania były realizowane na posesjach mieszkańców i dotyczyły wyrobów zawierających azbest pochodzących z należących do nich obiektów. Właściciele nieruchomości nie partycypowali w kosztach realizowanych przez gminę przedsięwzięć. Gmina nie otrzymywała z tego tytułu jakiegokolwiek wynagrodzenia od mieszkańców. 
  • Gmina zleciła wspomniane usługi wyspecjalizowanej firmie zajmującej się usuwaniem tego rodzaju odpadów i posiadającej przewidziane przepisami prawa stosowne uprawnienia. Z tego tytułu gmina otrzymywała od wykonawcy faktury VAT z wykazanym podatkiem.

Proces usuwania azbestu polegał na demontażu, usuwaniu, transporcie i utylizacji wyrobów zawierających azbest lub też wyłącznie na ich usuwaniu, transporcie i utylizacji. W celu realizacji zadań, gmina uzyskała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu pokrycia części wydatków niezbędnych do poniesienia w związku z realizacją zadań. Jednocześnie w pozostałym zakresie, wydatki finansuje gmina ze środków własnych.

Realizacja zadań należy do zadań własnych gminy, o których mowa w art. 7 ust 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019, poz. 506, ze zm. dalej Ustawa o samorządzie. gminnym), obejmujących m.in. sprawy ochrony środowiska oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

Czytaj też: Azbest wciąż wszechobecny na wsiach. Wójtowie: tylko 100-proc. dotacje szansą na pozbycie się

Kłopotliwy VAT

Gmina zwróciła się do MF z zapytaniem czy dofinansowanie otrzymywane z WFOŚiGW na realizację czynności w zakresie usuwania azbestu powinno zostać opodatkowane VAT?

Zdaniem gminy dofinansowanie otrzymane z WFOŚiGW na realizację czynności w zakresie usuwania azbestu nie powinno podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Jednak z takim stanowiskiem nie zgadza się resort finansów.

- Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju – argumentuje MF. Jak dodaje, w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

MF przywołuje też art. 15 ust. 6 ww. ustawy, w myśl którego nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.





REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.