Partnerzy portalu

Utworzenie woj. środkowopomorskiego to sprawa na kolejne kadencje

Nad efektywnością obecnej struktury regionalnej Polski prezes PiS Jarosław Kaczyński postawił znak zapytania, pytany w Koszalinie o ewentualną zmianę administracyjną w kontekście utworzenia woj. środkowopomorskiego. To jest sprawa na kolejne kadencje, z całą pewnością – powiedział.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w piątek w auli Politechniki Koszalińskiej z mieszkańcami powiatów koszalińskiego, sławieńskiego i szczecineckiego. Ci na kartkach mogli spisać swoje pytania do szefa partii, które odczytał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Jedno z pytań dotyczyło ewentualnej zmiany administracyjnej z kontekście utworzenia woj. środkowopomorskiego, o czym mówił Andrzej Duda podczas swojej pierwszej kampanii w wyborach prezydenckich.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • brychter 2022-10-03 11:21:11
    To dobry pomysł ale niewystarczający! Jednocześnie należy zlikwidować województwo lubuskie dzieląc je między zachodniopomorskie i dolnośląskie - wzmacniając zachodniopomorskie północną częścią lubuskiego z Gorzowem, a dolnośjąskie Zieloną Górą. Województwa z dwoma miastami wojewódzkimi to por...ażka polityczna odbijająca się na ich gospodarce a tym samym na mieszkańcach. Nieustanny konflikt polityczny Gorzów-Zielona Góra poważnie ogranicza rozwój tych regionów, Związany z podziałem podział władz wojewódzkich rozdziela fizycznie ośrodki decyzyjne województwa utrudniając nie tylko zarządzanie i współpracę władz ale utrudniają codzienność mieszkańcom. Słabe województwo lubuskie ze skonfliktowanymi stolicami ogranicza rozwój tego obszaru Polski, niezwykle ważnego na pograniczu z UE a praktycznie z Niemcami. Gorzów nie jest skonfliktowany ze Szczecinem, łączy je spójność polityczna i infrastruktura transportowa - podobnie jak Zieloną Górę z Wrocławiem. Ponadto zdecydowanie silniejsze ośrodki polityczno-gospodarcze (Szczecin i Wrocław) eliminują walkę o lokalizację władz wojewódzkich, a to przekłada sie na strategię rozwoju regionów. Wzmocnienie Szczecina (po utracie części województwa na rzecz Koszalina) to nie tylko usunięcie problemów na linii Szczecin-Koszalin, to spokój pozwalający na przyspieszony rozwój tego obszaru Polski. Wzmocnienie dolnośląskiego bliską geograficznie południową częścią lubuskiego z Zieloną Górą uzupełnia potencjał gospodarczy dolnośląskiego o czynni  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!