Partner portalu

W budżecie Gorzowa Wlkp. na 2015 r. 74,5 mln zł na inwestycje

  • pap
  • 31 grudnia 2014 - 09:41
Nieco ponad 510 mln zł dochodów i deficyt na poziomie 3,5 mln zł przewiduje uchwalony we wtorek budżet Gorzowa Wlkp. na 2015 rok. Na inwestycje przeznaczono w nim 74,5 mln zł.

Po stronie wydatków w budżecie zapisano prawie 513,7 mln zł. Deficyt budżetowy zostanie pokryty z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wolnymi środkami.

Ponadto w celu zabezpieczenia środków na finansowanie inwestycji realizowanych z udziałem środków UE miasto planuje zaciągnąć kredyt w wys. 16,3 mln zł.

Prezydent miasta Jacek Wójcicki zgłosił do budżetu kilka autopoprawek. Ich skutkiem było zwiększenie wydatków miasta w stosunku do ujętych w projekcie budżetu o prawie 3 mln zł. To niewielka zmiana, bo na poziomie zaledwie ok. 0,5 proc. w porównaniu do dochodów miasta.

Tym samym poddany pod głosowanie projekt budżetu bazował na głównych założeniach przygotowanych przez ekipę poprzedniego prezydenta Gorzowa Wlkp. Tadeusza Jędrzejczaka.

"Budżet na 2016 r. będzie dopiero takim budżetem wypracowanym. W miesiąc czy dwa miesiące nie da się budżetu poznać, poznać bieżącego życia miasta () To jest budżet (2015 r.) kontynuacji; żeby móc zacząć zmiany, to trzeba je zacząć w sposób ułożony, od dobrego planu, od projektu, a nie wyrzucać pieniędzy na inwestycje w sposób nieprzemyślany" - powiedział PAP prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Za przyjęciem budżetu Gorzowa Wlkp. na 2015 r. głosowało 20 radnych, a trzech wstrzymało się od głosu.

Do największych przedsięwzięć inwestycyjnych w 2015 r. będzie należało rozpoczęcie budowy systemu odprowadzania wód opadowych z rejonu zachodniej części miasta (28 mln zł), realizacja projektu "KAWKA"( "Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w śródmieściu Gorzowa")- 9,3 mln zł i prace związane z modernizacją i adaptacją budynków po byłym szpitalu przy ul. Warszawskiej na cele Centrum Edukacji Zawodowej. Inwestycje będą kontynuowane w latach następnych.

Wśród inwestycji komunikacyjnych do największych zadań zaplanowanych na przyszły rok należy zaliczyć modernizację ul. Dobrej za ponad 6 mln zł. 2,8 mln zł miasto wyda na termomodernizację obiektów oświatowych, a 3 mln zł na rozbudowę cmentarza komunalnego.

Ponadto w budżecie zapisano kilkadziesiąt mniejszych kwotowo inwestycji. Na wydatki związane z tzw. budżetem obywatelskim zabezpieczono w nim 2 mln zł; będzie to 5 inwestycji, głównie w bazę oświatową, które podczas konsultacji społecznych uzyskały największe poparcie mieszkańców.

"W porównaniu do budżetów na lata 2013, 2014 projekt budżetu na rok 2015 zakłada wzrost środków zaplanowanych na realizację zadań inwestycyjnych z poziomu 6,3 proc. do 14,61 proc. dochodów miasta, tj. z 28,5 mln zł w 2013 r. do 74,5 mln zł w 2015 r." - powiedziała skarbnik Gorzowa Wlkp. Agnieszka Kaczmarek.

Dochody miasta z tytułu podatków i opłat wyniosą około 104,2 mln zł, z czego ponad 73 mln zł to szacowane wpływy z podatku od nieruchomości. Z dzierżaw i sprzedaży miasto zamierza uzyskać ponad 12,5 mln zł. Wpływy do budżetu z tytułu udziału w podatkach CIT i PIT wyniosą prawie 120,5 mln zł.

Subwencja ogólna z Budżetu Państwa zasili kasę miejską kwotą 148,8 mln zł (z tego 140,5 mln zł na realizację zadań oświatowych).

Realizacja zadań oświatowych finansowana jest ze środków pochodzących z subwencji ogólnej, dotacji z budżetu państwa na zadania własne oraz z dochodów własnych miasta, które można by było przeznaczyć dodatkowo na rozwój miasta.

Największą pozycją po stronie wydatków miasta jest oświata i edukacja. W budżecie na 2015r. na ten cel zapisano prawie 213 mln zł. Zadania samorządu z zakresu pomocy społecznej pochłoną prawie 89 mln zł.

Na gospodarkę komunalną miasto przeznaczy ponad 47 mln zł. Koszty administracyjne funkcjonowania samorządu to ponad 39 mln zł; wśród nich są m.in. wynagrodzenia urzędników i ich składowe.

Na kulturę Gorzów Wlkp. wyda w 2015 roku 13,6 mln zł. Tutaj największym obciążeniem są koszty utrzymania Filharmonii Gorzowskiej określone na 5,7 mln zł.

Obecnie dług miasta sięga 161,3 mln zł, tj. 32,1 proc. dochodów. Zgodnie z przyjętymi założeniami budżetu na koniec 2015 roku ma zmniejszyć się do poziomu 31,9 proc.

KOMENTARZE1

  • Betoniarnia 2014-12-31 10:11:22
    Tadeusz planował 3,6 mln na budzet obywatelski, a Jacek obciął. Taka ta nasza polityka.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!