Partner portalu

Warmia i Mazury w lockdownie. Samorząd protestuje

W środę (24 lutego) rząd zdecydował o wprowadzeniu lockdownu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Od soboty zostaną zaostrzone rygory sanitarne: klasy 1-3 powrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną hotele, baseny, miejsca uprawiania sportu i galerie handlowe. Samorząd województwa chce programu pomocowego dla przedsiębiorców w regionie.
 • Przedsiębiorcy są na skraju wytrzymałości, a reakcja zamiast chirurgicznego cięcia skalpelem wygląda jak uderzenie siekierą - mówi w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński.
 • Cały region został wrzucony do jednego worka, a wskaźnik zachorowalności na 10 tys. mieszkańców jest wysoki zaledwie w trzech powiatach - twierdzi.
 • Już wcześniej marszałek Gustaw Marek Brzezin zaapelował do rządu RP o dodatkowe wsparcie gospodarki Warmii i Mazur - specjalny program ochrony dla zamykanych obszarów gospodarczych oraz wsparcie systemu ochrony zdrowia i edukacji.

Jak zareagowali państwo jako samorząd województwa na decyzję o lockdownie, który po raz pierwszy został wprowadzony lokalnie, ale w skali województwa?

- Jesteśmy zaniepokojeni takim modelem wprowadzania lockdownu. Nasz region w dużej mierze opiera się na usługach. To, co się stało jest dla naszych przedsiębiorców katastrofą. Mamy trudną sytuację, przedsiębiorcy są na skraju wytrzymałości, a reakcja zamiast chirurgicznego cięcia skalpelem wygląda jak uderzenie siekierą.

Cały region został wrzucony do jednego worka, a wskaźnik zachorowalności na 10 tys. mieszkańców jest wysoki zaledwie w trzech powiatach. Dla przykładu: powiat ciechanowski w województwie mazowieckim ma wskaźnik zachorowań 8.07, a powiat ostródzki ma 4,42! Inne: powiat piski ma 5,72, a mrągowski 2,82, węgorzewski 1,77. Oczywiście wynik jest wysoki w trzech naszych powiatach olsztyńskim, bartoszyckim i nidzickim, ale zamykanie całego regionu to katastrofa.

Dwa tygodnie temu branża turystyczna; hotele, usługi, jednostki kultury dostały zielone światło, po obostrzeniach mogły się otworzyć. Wszyscy poczynili w tym celu ogromne inwestycje, to są kolejne zabezpieczenia sanitarne, by otworzyć np. baseny, włączyć ogrzewanie. Nagle po dwóch tygodniach, bez żadnej rozmowy zamyka nam się województwo, nie analizując sytuacji.

Czytaj też: Warmińsko-mazurskie: Branża turystyczna zapowiada pozwy zbiorowe

Wczoraj w rozmowie z PortalemSamorządowy.pl starosta bartoszycki Zbigniew Nadolny, pytany o ocenę sytuacji, mówił, że być może doszło do utraty czujności. Wcześniej na Warmii i Mazurach nie było bowiem wielu zachorowań...

- Nie zgadzam się z tym...

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE5

 • Czujny 2021-03-01 20:04:20
  Testerzy już są - nauczyciele i 60+ 69. W polskim rządzie głupota goni głupotę.
 • Allochton 2021-02-26 23:24:05
  jak podano KORONAWIRUS rozpoznaje i nie atakuje [..] Zwolnieni z kwarantanny będą też na przykład: pracownicy transgraniczni, czyli osoby, które przekraczają granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych, uczniowie pobierający naukę w Polsce, dzieci objęte wychowaniem... przedszkolnym w Polsce, studenci kształcący się w Polsce, osoby prowadzące działalność naukową i wykonujący zadania służbowe żołnierze Sił Zbrojnych RP lub wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Zwolnienie obejmie także członków misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz członków ich rodzin oraz kierowców wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego. [....] szczepionki są oparte na kodzie genetycznym [..] że szczepionki RNA są w stanie chronić przed chorobami zakaźnymi i jest to również kolejny dobry przykład, że szczepionki na COVID są możliwe – powiedział dr Jerome Kim, dyrektor generalny Instytutu. [..] receptura genetyczna kieruje komórki do tworzenia fragmentów kolców, które znajdują się na szczycie koronawirusa. [..] AstraZeneca jest zrobiona z nieszkodliwego zmodyfikowanego wirusa szympansa [...] potrzebni bezpłatni testerzy.  rozwiń
 • Pozytywna 2021-02-26 17:11:25
  Do Ma-ka: zacznij oglądać niezależne telewizję w internecie, bo telewizja publiczna zrobiła Ci wodomóżdże

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!