PARTNERZY PORTALU

Wielu samorządów nie będzie stać na wypłatę wynagrodzeń?

Wielu samorządów nie będzie stać na wypłatę wynagrodzeń?
Sytuacja finansowa samorządów już zmusza je do dużych oszczędności. Fot. Shutterstock

Jak wynika z projektów Wieloletnich Prognoz Finansowych ze stycznia br., znaczna część samorządów prognozuje nawet na bieżący rok deficyt budżetu bieżącego. Wielu samorządów może nie być stać na pokrycie podstawowych choćby wydatków, jak np. wynagrodzenia w sektorze komunalnym oraz oświacie – ostrzega Śląski Związek Gmin i Powiatów, zrzeszający ponad 150 samorządów.
 • Związek podkreśla, że koszty ponoszone przez samorządy rosną lawinowo: w związku z coraz wyższymi kosztami pracy, rosnącymi cenami oraz skokowo zwiększającymi się opłatami za prąd i gaz.
 • W finanse jednostek samorządowych bardzo uderza też gwałtowny wzrost stóp procentowych, a w ślad za tym koszt spłaty kredytów.
 • Jak zaznacza ŚZGiP, samorządy już zostały zmuszone do dużych oszczędności, a przez to do obniżenia poziomu usług publicznych.

W swym stanowisku na ten temat Śląski Związek Gmin i Powiatów pisze, że zmiany legislacyjne, w tym uchwalane w ostatnich kilku latach zmiany podatkowe, znacząco ograniczyły dochody własne samorządów lokalnych, w tym ich dochody bieżące.

„Z drugiej strony mamy do czynienia z koniecznością ponoszenia przez samorządy znacznie większych wydatków, które wynikają z coraz wyższych kosztów pracy, rosnących w szybkim tempie cen towarów i usług oraz lawinowego wzrostu kosztów mediów, sięgającego nawet w ostatnim roku kilkuset procent” – czytamy w stanowisku ŚZGiP. „Jednocześnie jesienią 2021 r. samorządy lokalne zostały postawione przed faktem wdrożenia Polskiego Ładu (z początkiem roku 2022) z jego dalszymi konsekwencjami, tj. kolejnymi zmniejszeniami dochodów bieżących”.

Czytaj też: Śląskie samorządy chcą subwencji oświatowej dla przedszkoli

Śląscy samorządowcy wskazują, że budżety samorządów na 2022 r. (konstruowane ze świadomością wprowadzonych zmian) były tworzone z dużą ostrożnością, uwzględniając znacznie uszczuplone w wyniku zmian w PIT dochody bieżące w zderzeniu z drastycznie zwiększonymi kosztami.

„Oznaczało to konieczność ograniczenia wydatków bieżących w wielu gminach i powiatach już na etapie planowania, poprzez rezygnację z dotychczasowego zakresu, dostępności i poziomu świadczenia usług publicznych dla mieszkańców” – informuje ŚZGiP.

„Nawet jeżeli ze strony przedstawicieli Rządu RP padają zapewnienia o większym nominalnie poziomie dochodów JST, to nie jest on efektem działania nowego systemu, lecz jednorazowym jego zasileniem, co więcej na poziomie nieadekwatnym do poziomu utraconych dochodów i tempa wzrostu kosztów działalności samorządów, spowodowanego kryzysami, inflacją oraz nowymi zadaniami” – dodaje śląska organizacja.

Koszty rosną szybciej niż wydatki

Na przełomie 2021 i 2022 r. w ramach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów zostało przeprowadzone badanie stanu finansów wszystkich 19 miast na prawach powiatu w województwie śląskim. Wskazuje ono, że tempo wzrostu wydatków samorządów rośnie szybciej niż wzrost ich dochodów.

Jakby tego było mało, to – jak wskazuje związek – samorządy muszą dokładać coraz więcej do oświaty, bo subwencja oświatowa z budżetu państwa pokrywa coraz mniejszą część kosztów funkcjonowania szkół. Jednostki samorządowe z woj. śląskiego dołożyły do oświaty w 2020 r. 3 mld zł, a w 2021 r. już 3,6 mld zł (było to więcej niż ich łączna nadwyżka operacyjna).

Kolejnym uderzeniem w finanse samorządów będzie tegoroczne obniżenie podatku PIT – z 17 do 12 proc. Bo to obniży ich wpływy z tego podatku o 85 mld zł w latach 2022-2031. Zaś mająca rekompensować te ubytki subwencja rozwojowa, zdaniem śląskiej organizacji, nie zrównoważy ich.

„Dalsze osłabianie fundamentów finansowych JST w postaci kolejnego ograniczania dochodów z wpływów podatkowych na przestrzeni ostatnich kilku lat będzie oznaczało w wielu miejscach zauważalne już pogorszenie dostępności i jakości usług publicznych oraz ograniczenie inwestycji” – pisze Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Jednocześnie zwraca uwagę, że w tym roku bardzo wzrosły koszty obsługi zadłużenia samorządów – w związku ze skokowym wzrostem stóp procentowych.

Te wszystkie czynniki w opinii związku spowolnią w najbliższych latach rozwój lokalny, a w dalszej perspektywie doprowadzą nawet do stagnacji czy zagrożenia utraty płynności finansowej samorządów.

„Jak wynika z projektów WPF ze stycznia br., znaczna część samorządów prognozuje nawet na bieżący rok deficyt budżetu bieżącego. Wielu samorządów może nie być stać na pokrycie podstawowych choćby wydatków, jak np. wynagrodzenia w sektorze komunalnym oraz oświacie” – czytamy w stanowisku ŚZGiP.

W związku z tym organizacja protestuje przeciwko wprowadzeniu kolejnych zmian w PIT skutkujących obniżeniem dochodów samorządów – bez adekwatnej rekompensaty finansowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (4)

 • TAK PYTAM, 2022-06-20 11:23:14

  Ale dla samorządowców wystarczy? Nawet (a może zwłaszcza) dla tych, co dostali 100% podwyżki?
 • Polak, 2022-06-17 13:17:52

  Do Swojak: wracaj do putlera.
 • Swojak, 2022-06-17 09:29:49

  Niech ukraińcom przestaną rozdawać, to w końcu starczy dla polakow;)

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!