PARTNERZY PORTALU
  • BGK
  • BGK

Wybory przewodniczącego rady. Kandydat może głosować na siebie?

  • bad/aw    31 października 2018 - 22:20
Wybory przewodniczącego rady. Kandydat może głosować na siebie?
Wkrótce nowo wybrane rady gmin będą wybierać swoich przewodniczących (Fot. ilustracyjne:szczercow.pl)

Prawo nie stanowi jednoznacznie, czy kandydaci na szefów rad gmin mogą głosować na siebie.




  • Wkrótce nowo wybrane rady gmin będą wybierać swoich przewodniczących.
  • Nie znajdujemy jednak w przepisach jasnego rozstrzygnięcia, czy kandydat na tę funkcję może głosować na siebie.
  • Co ciekawe, od roku w Sejmie znajduje się projekt ustawy, która rozstrzygnęłaby to definitywnie.

Przepisy ustaw samorządowych mówią wyraźnie, że radni mają zakaz udziału w głosowaniu w radzie albo w komisji, jeżeli dotyczy ono ich interesu prawnego, przy czym w sejmiku wojewódzkim wyłączone są jedynie sprawy majątkowe.

Zobacz też: Zostałeś radnym? Czytaj nasz poradnik

Może głosować

Część prawników wskazuje, że gdyby zakaz głosowania na siebie był restrykcyjnie przestrzegany, moglibyśmy dojść do absurdalnej sytuacji, w której wszyscy kandydaci na przewodniczącego wyłączyliby się z głosowania. Efektem byłaby obstrukcja prac rady.

Maciej Kiełbus, partner w Kancelarii Prawnej dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu podaje przykład głosowań w sprawie opłat za śmieci, podatków lokalnych czy planowania przestrzennego, dotyczą interesu prawnego radnego, a przecież trudno wyobrazić sobie pracę rady bez tego typu głosowań. Dlatego zdaniem prawnika „przepisu nie da się interpretować literalnie i należy szukać dla niego szerszego kontekstu”.

Magdalena Niziołek, radca prawny w kancelarii Wardyński i Wspólnicy zwraca z kolei uwagę na uchwały o wysokości przysługujących radnym diet czy prawa do zwrotu kosztów podróży służbowych. W przypadku szerokiego rozumienia interesu prawnego, należałoby wyłączyć wszystkich radnych z głosowań nad tymi uchwałami, ponieważ dotyczą one ich interesów prawnych, a nawet majątkowych. Nie byłoby więc komu tych uchwał podejmować.

Nie można głosować

Nie wszyscy podzielają powyższe opinie. W orzecznictwie znajdziemy pogląd, że jeżeli z wyniku głosowania wynika, że nie miało znaczenia, czy kandydat na przewodniczącego głosował na siebie, czy nie, to byłoby to nieistotne naruszenie prawa w rozumieniu art. 91 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym. Organ nadzoru nie stwierdza wówczas nieważności uchwały lub zarządzenia, ograniczając się do wskazania, iż uchwałę lub zarządzenie wydano z naruszeniem prawa.

Inna sytuacja miałaby miejsce, gdyby głosowanie kandydata przesądziło o wyborze. Uchwała rady stwierdzająca wynik głosowania byłaby wtedy sprzeczna z prawem i w efekcie nieważna.

Przypomnijmy, pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji rady. Kadencja 2014-2018 upływa 16 listopada.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (1)

  • Andrzej Dec, 2018-11-02 11:43:14

    W orzecznictwie można znaleźć wiele dziwacznych poglądów. Wydawało mi się, że ten fikcyjny problem został już dawno jednoznacznie rozstrzygnięty, bo już kilka lat temu pojawiły się wyroki odmiennie interpretujące tę sytuację. Nawiasem mówiąc, sam w 2005 roku zostałem wybrany na przewodniczącego rady... jednym głosem i nie zmierzam ukrywać, że to był także mój głos.  rozwiń

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.