Partnerzy portalu

Wychodzą naprzeciw łódzkim rowerzystom

  • PAP
  • 17 stycznia 2012 - 20:29
Do końca kwietnia Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi ma rozstrzygnąć przetargi na budowę ok. 9 km dróg rowerowych i wytyczenie 8 km pasów dla rowerów w centrum Łodzi. Do końca stycznia ma zostać ogłoszony przetarg na projekty 43 odcinków nowych dróg rowerowych.

Trzy nowe drogi rowerowe mają powstać w ulicach: Aleksandrowska-Limanowskiego-Wielkopolska, w al. Piłsudskiego i ul. Rokicińskiej oraz w ulicy Pabianickiej. Jak zapowiedział we wtorek pełnomocnik prezydent miasta ds. polityki rowerowej Witold Kopeć, ekipy budowlane powinny rozpocząć prace już pod koniec maja.

Do końca stycznia miasto ma też ogłosić zamówienia na projekty 43 nowych dróg dla rowerzystów. Miałyby one powstać m.in. od ul. Łąkowej do ul. Żeromskiego, od ul. Legionów do Konstantynowskiej czy od al. Włókniarzy do al. Unii Lubelskiej.

Z uwagi na ciasną zabudowę problemem jest wciąż ścisłe centrum Łodzi, gdzie nie można wyznaczać nowych ścieżek rowerowych bez przebudowy lub likwidowania miejsc postojowych dla samochodów. Wzorem innych polskich miastach, m.in. Poznania czy Gdańska, w trudno dostępnych miejscach mają być wyznaczane pasy ruchu na ulicach.

Do końca kwietnia mają zostać wytyczone jednokierunkowe pasy ruchu dla rowerów, m.in. na fragmentach ulic: Piotrkowskiej, Limanowskiego, Tuwima czy Pomorskiej. Ich łączna długość ma być nie krótsza niż 8 km.

Od grudnia ub. roku na drodze rowerowej wzdłuż al. Mickiewicza działa elektroniczny licznik, który rejestruje ruch rowerowy w centrum miasta. Na elektronicznej tablicy wyświetlana jest liczba rowerzystów przejeżdżających dziennie i rocznie ten odcinek trasy.

Czytaj też:Elektroniczny licznik rejestruje ruch rowerowy

Zdaniem pełnomocnika ds. polityki rowerowej, zebrane w ten sposób informacje mają posłużyć nie tylko do wytyczania kolejnych ścieżek rowerowych, ale także pozwolić wprowadzać zmiany organizacji ruchu, które będą sprzyjać rowerzystom i poprawią ich bezpieczeństwo.

W Łodzi jest obecnie ok. 70 km ścieżek rowerowych. Szacuje się, że w sezonie codziennie z rowerów korzysta ok. 30 tys. łodzian.

Czytaj też:Polityka rowerowa miasta 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!