Partnerzy portalu

Wydatki na administrację w JST podsumowane

W większości samorządów ostatni rok przyniósł spadki dochodów. Czy reakcją było więc dalsze zaciskanie pasa w wydatkach i zatrudnieniu w administracji?

Pismo samorządowe "Wspólnota" opublikowało ranking dotyczący wydatków gmin, powiatów i województw na administrację. Jak wynika z przedstawionych danych średnioroczne zatrudnienie w administracji samorządowej wzrosło w porównaniu z rokiem poprzednim, choć jest nadal zdecydowanie niższe niż było w roku 2010. Łącznie w administracji samorzadowej w 2012 roku zatrudnionych było 248,6 tys. osób, z czego blisko połowa w gminach ( w 2010 r. było to 255,7 tys. osób w sumie).

Jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenia, wprawdzie w 2012 roku wzrosły one we wszystkich kategoriach JST, oprócz urzędów marszałkowskich, ale w żadnej z grup wzrost wynagrodzeń nie nadążał za inflacją.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • Z. Walczak 2013-07-29 11:59:43
    Uważam, że prof. Swianiewicz powinien w odrębnej kolumnie wykazać konkretne kwoty przeznaczone przez poszczególne jst na utrzymania administracji. Dałoby to pełniejszy obraz kosztów jej utrzymania. Moja gmina, w której liczba mieszkańców nieznacznie przekracza 5000 nie ma praktycznie żadnych szans a...by rywalizować z gminami mającymi ich ok. 9000 – 10000. Musiałbym zredukować liczbę urzędników z 16 do 8, a to jest niemożliwe. Biorąc zaś pod uwagę tylko wysokość budżetu przeznaczonego na urząd gminy, moja gmina od lat zajmowała by nieodmiennie od lat jedno z pierwszych miejsc w kraju.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!