Partner portalu

Wygaszenie mandatów skazanych wójtów i burmistrzów narusza zasadę równości?

Wygaszenie mandatu skazanego na grzywnę lub ograniczenie wolności wójta lub burmistrza zależy nie od momentu popełnienia czynu, tylko od daty uprawomocnienia się wyroku, co narusza zasadę równości - ocenił RPO Marcin Wiącek, który skierował tę kwestię do Trybunału Konstytucyjnego.
  • W związku z tym niektóre z osób utraciły pełnione funkcje i prawo wybieralności także wówczas, gdy czyn został popełniony przed datą wejścia w życie ustawy, lecz prawomocne skazanie na karę inną niż kara pozbawienia wolności nastąpiło po tej dacie - wskazał RPO.
  • Istotne zastrzeżenia natury konstytucyjnej zawiera rozwiązanie wiążące utratę prawa wybieralności z datą wydania prawomocnego wyroku skazującego, a więc z przesłanką, która jest zależna przede wszystkim od sprawności funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a nie z datą popełnienia czynu zabronionego - podkreślił.
  • Jak zauważył bowiem w swym wniosku RPO część włodarzy - tylko dlatego, że została prawomocnie skazana przed wejściem w życie nowelizacji - zachowała w dalszym ciągu prawo dostępu do służby publicznej, część natomiast je utraciła.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!