PARTNER PORTALU

Wysokość alimentów, mediacje przed rozwodem, ochrona dzieci. Oto założenia reformy prawa rodzinnego

 • PAP/aw    17 listopada 2021 - 12:06
Wysokość alimentów, mediacje przed rozwodem, ochrona dzieci. Oto założenia reformy prawa rodzinnego
fot.shutterstock

Alimenty natychmiastowe, rodzinne postępowanie informacyjne, ochrona najmłodszych przed przemocą oraz skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami – to podstawowe założenia projektu reformy prawa rodzinnego.
 • Trwają prace nad projektem nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, którego założenia w maju przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości 
 • Celem projektu jest min. to, by alimenty natychmiastowe były orzekane w ciągu dwóch tygodni. Wysokość alimentów będzie zależała od dwóch czynników: minimalnego wynagrodzenia oraz od liczby dzieci.
 • Dodatkowo nowy projekt ma pozwolić na błyskawiczną i zdecydowaną reakcję, gdy dzieci spotyka krzywda.

"Dobro dziecka jest najważniejsze. By skutecznie o nie zadbać, przygotowaliśmy projekt przepisów o alimentach natychmiastowych. To prawdziwa rewolucja w dobrym tego słowa znaczeniu" - powiedział podczas majowej konferencji szef MS.

 

Alimenty natychmiastowe z uproszczonym formularzem

Procedowany projekt ma całkowicie zmienić tę sytuację. "Celem projektu jest to, by alimenty natychmiastowe były orzekane w ciągu dwóch tygodni od momentu wystąpienia z bardzo uproszczonym formularzem, który będzie można pozyskać w internecie, z postępowaniem dowodowym ograniczonym do minimum" - poinformował Ziobro.

Minister tłumaczył, że o alimentach, których wysokość byłaby z góry ustalona, sąd miałby orzekać w postępowaniu nakazowym, jednak nie wyklucza to możliwości późniejszego dochodzenia podwyższenia tej kwoty na drodze procesowej. "Chodzi o to, aby nie było takiej sytuacji, że jest jakaś dziura wielomiesięczna (...) ze względu na procesy i spory, i cierpi na tym dziecko, nie mając nawet przysłowiowej złotówki na utrzymanie" - powiedział.

Ziobro podkreślił przy tym, że ściągalność alimentów w momencie, kiedy obejmował swój urząd, wynosiła 13 proc. "A po zmianie przepisów, która nastąpiła w 2017 r., nastąpił wzrost do niemal 44 proc. (...) w wyniku prostego zabiegu uszczegółowienia przepisów, uproszczenia przepisów" - wskazał.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski zaprezentował szczegóły projektu reformy prawa rodzinnego. "Projekt reformy prawa rodzinnego ma na celu ochronę rodziny, wsparcie najsłabszych w szczególności dzieci oraz przyspieszenie, usprawnienie postępowań" - podkreślił Romanowski.

"Można by rzec takimi podstawowymi elementami w ramach tej nowelizacji tj. po pierwsze wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych, po drugie rodzinnego postępowania informacyjnego oraz po trzecie całego kompleksu rozwiązań, które dotyczą ochrony dzieci przed przemocą oraz usprawnienia postępowania wykonawczego" - powiedział wiceszef MS.

Wskazał, że projekt alimentów natychmiastowych jest "pewną kontynuacją rozwiązań przyjętych w 2017 r.". "Chcemy przyspieszyć procedurę przyznawania alimentów, bo uznajemy, że dzieci nie powinny ponosić konsekwencji tego właśnie, że rodzice pozostają w konflikcie" - zaznaczył.

"Proponujemy postępowanie nakazowe, które może trwać kilkanaście dni. Maksymalnie uproszczony formularz, który będzie dostępny również w internecie" - tłumaczył.

Uzyskanie alimentów natychmiastowych będzie możliwe dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności. Według projektu, ubiegający się o alimenty będą mogli składać pozew na gotowym formularzu dostępnym w internecie. Formularz będzie łatwy do wypełnienia. Większość ubiegających się o alimenty dzięki temu uniknie wydatków na adwokatów. Oprócz tego poza odpisem aktu urodzenia dziecka do pozwu nie trzeba będzie dołączać dowodów.

Wysokość alimentów

Wysokość alimentów ma być zależała od dwóch czynników: minimalnego wynagrodzenia oraz od liczby dzieci. "W przypadku wzrostu minimalnego wynagrodzenia zmiana będzie mogła być przeliczana bez konieczności ponownego wydawania rozstrzygnięcia" - wyjawił.

Według projektu przy jednym dziecku stawka alimentów natychmiastowych wynosiłaby 21 proc. minimalnego wynagrodzenia, przy dwojgu - 19 proc., przy trojgu - 17, przy czworgu - 15 i przy pięciorgu oraz większej liczbie dzieci - 13 proc. Na dziś alimenty natychmiastowe wynosiłyby (netto): przy jednym dziecku - 588 zł; przy dwójce dzieci - 532 zł na każde dziecko; przy trójce - 476 zł na każde dziecko; przy czwórce dzieci - 420 zł na każde dziecko; przy piątce i większej liczbie dzieci - 364 zł na każde dziecko.

W 2022 r. płaca minimalna ma wynieść 3 tys. zł brutto. Zatem w przypadku jednego dziecka stawka alimentów natychmiastowych wynosiłaby ( netto) 630 zł, przy dwójce dzieci - 570 zł na każde dziecko; przy trójce - 510 zł na każde dziecko; przy czwórce dzieci - 450 zł na każde dziecko; przy piątce i większej liczbie dzieci - 390 zł na każde dziecko.

"Jeżeli ktoś chce według dotychczasowych zasad regulować swoje uprawnienia alimentacyjne będzie ta droga jak najbardziej otwarta. Jest również możliwość odwołania, ale co jest fundamentalne to to, że mamy do czynienia z natychmiastową wykonalnością" - podał wiceszef MS.

Projekt reformy prawa rodzinnego przewiduje wygaśnięcie alimentów na dziecko z chwilą ukończenia przez nie 25. roku życia. Są jednak wyjątki przedłużenia uprawnień alimentacyjnych. "W pierwszej kolejności będzie to dotyczyć dzieci, w stosunku, do których stwierdzona jest niepełnosprawność. Również na wniosek uprawnionego sąd będzie mógł na ogólnych zasadach w wyjątkowych okolicznościach przyjąć uprawnienie alimentacyjne po upływie 25. roku życia" - podkreślił Romanowski.

 

Mediacje przed rozwodem

Projekt przewiduje też wprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego. "Ma na celu właśnie pojednanie małżonków, ale jeżeli to nie będzie możliwe to zapewnienie tego, aby rozwód następował bezkonfliktowo. To będzie dotyczyć tylko i wyłącznie sytuacji, w których są wspólne małoletnie dzieci" - tłumaczył.

Jak zapowiada MS, rodzinne postępowanie informacyjne będzie bezpłatne. Według projektu państwo bierze na siebie ciężar poniesienia kosztów, które "być może doprowadzą do ugodowego zakończenia sporu".

Szybsza pomoc pokrzywdzonym dzieciom

Dodatkowo nowy projekt ma pozwolić na błyskawiczną i zdecydowaną reakcję, gdy dzieci spotyka krzywda. Sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o prowadzonych przez siebie sprawach wszczętych z urzędu o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, gdy zachodzi podejrzenie zagrożenia dobra dziecka.

Projekt wprowadza również obowiązek badania kodu genetycznego w sprawach o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka. "Badanie to pozwala praktycznie ze 100-procentową pewnością ustalić pochodzenie dziecka. Jest więc najbardziej racjonalnym dowodem. Dzięki nowym przepisom możliwe będzie nakładanie grzywny lub doprowadzenie osób zobowiązanych do poddania się badaniu DNA w sprawach o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka. Zdyscyplinuje to uczestników postępowania i usprawni je, co służy dobru dziecka" - podało Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (26)

 • Jagi, 2022-06-20 12:39:40

  Cześć czy orientuje się ktoś czy mogę opłacić alimenty na dzieci partnera ze swojego konta? Chodzi o to czy obca osoba może wpłacać pieniądze. Gdzie komornik nie uwzględni tego konta obciążając je w jakis sposób?
 • Marzena, 2022-06-10 00:03:42

  To masz zła kobietę nie każda jest taka. Ja mam męża co sam powiedział że mam zabrać dziecko, że będzie na nie płacił, powiedział że chce dwa weekendy w miesiącu i tydzień ferii zimowych i 2 tygodnie letnich.. A święta to zależy.. Pierwszy raz jak wziął młodego.. Młody chciał o 15 wrócić następnego... dnia on do mnie dzwoni.. Eeeee mogę przywieźć bo on chce wrócić.. Zamiast pomyśleć ci zrobić by młody chciał zostać to wolał olać i go odstawić. Naprzemiennie by chciał facet.. To super jestem za, ale najpierw bym dała na sprawdzenie czy da radę. Jest co innego jak tatuś mieszka ze swoją mamusia która koniec końców zajmuje się młodym a on idzie w długa.. To po co mu dziecko. Ja nie odbiorę po rozwodzie ale będę miała bardzo wygórowane zobowiązania dla niego by moje dziecko czuło die chciane, kochane  rozwiń
 • Karolina, 2022-04-07 15:33:58

  Trzymam kciuki kolego zebys przezyl ten etap . Ci druga moja kolezanka bierze alimenty z tego pieniadze mie ida na dzieci na fryzjera czesto tatuaze jakies sprzety do domow a dzieci chodza poobdzierane i w plecaku 4 lata jednym do szkoly ciuchy zawsze po kims dostaja ale to sa mamy ktorym jest malo

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!