Partnerzy portalu

Zachodniopomorskie: Budżet województwa na 2017 rok będzie proinwestycyjny

• Budżet Pomorza Zachodniego na 2017 r. przewiduje największe w historii wydatki na inwestycje - podkreślają władze województwa.
• Opozycja w sejmiku wskazuje na opóźnienia w wydatkowaniu pieniędzy na inwestycje i duży, jej zdaniem, deficyt.
• W uchwalonym budżecie wydatki zaplanowano na poziomie 933,3 mln zł, a dochody 855,4 mln zł.
• Za jego przyjęciem głosowało 20 radnych, pięciu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Blisko 365 mln zł to dotacje i płatności z UE, będące podstawowym źródłem dochodów budżetu. Kolejne pod względem wysokości dochodu są udziały w podatkach z budżetu państwa (182 mln zł) i część oświatowa i wyrównawcza subwencji (111,5 mln zł).

Według zachodniopomorskiego marszałka Olgierda Geblewicza, budżet jest "historyczny" i "proinwestycyjny". "To historycznie największy budżet Pomorza Zachodniego. Wydatki zaplanowano na poziomie ponad 933 mln zł, z czego wydzielono historycznie największą kwotę wydatków inwestycyjnych, czyli 438 mln zł" - poinformował Geblewicz.

Budżet jest bezpieczny, bo zdecydowana większość inwestycji oparta jest o fundusze unijne - podkreślał marszałek. "Pomimo dużego deficytu w wysokości 78 mln zł, 42 mln stanowią przychody z planowanej nadwyżki z 2016 r. Zatem to, co zaoszczędziliśmy, przeznaczamy na rozwój województwa w kolejnych latach. Pozostałe środki pochodzić będą co prawda z kredytu, ale nie zadłużamy województwa nadmiernie" - mówił.

Czytaj też: Łódzkie w 2017 roku z nadwyżką finansową

"Budżet jest ambitny w celach inwestycyjnych, ale porównując budżety z br. i 2017 r. widać, że w nową perspektywę finansową wchodzimy bardzo powoli" - powiedział w środę przewodniczący opozycyjnego klubu radnych PiS w zachodniopomorskim sejmiku Paweł Mucha. "Nadwyżka budżetowa z 2016 r. to niewydatkowane środki. Kolejny raz mamy do czynienia z sytuacją, że w terminie nie udaje się zrealizować inwestycji i to przechodzi, jako naddatek, w perspektywie budżetu kolejnego roku" - dodał Mucha.

"Bardzo nas niepokoi deficyt w wysokości prawie 80 mln zł, a także dług utrzymujący się na bardzo wysokim poziomie ponad 270 mln zł" - podkreślał Mucha. "Zaskakuje także bardzo wysoki spadek wydatków, jeżeli chodzi o sferę opieki społecznej i ochrony zdrowia, ale także bardzo znaczący spadek wydatków na sferę rolnictwa" - dodał.

Wydatki majątkowe stanowią ogółem 47 proc. wydatków budżetu. Dominują w nich projekty inwestycyjne (ponad 43 proc. wydatków budżetu) ujęte w wieloletniej prognozie finansowej samorządu województwa. Najwięcej inwestycji zaplanowano w obszarze infrastruktury transportowej, to zakup taboru kolejowego i poprawa stanu technicznego dróg wojewódzkich.

Czytaj też: Opolskie w nowy rok z większymi wpływami, ale i wydatkami

Główną pozycją wydatków budżetu jest transport i łączność. To łącznie 560 mln zł, z czego przebudowa i utrzymanie dróg wojewódzkich stanowi blisko 250 mln zł, a dotacja dla Przewozów Regionalnych na pasażerskie przewozy kolejowe - 81 mln zł.

Nadwyżkę operacyjną w przyszłorocznym budżecie zaplanowano na poziomie 36 mln zł, co ma pozwolić obsłużyć roczne zobowiązania województwa. Te mają zamknąć się kwotą 272,3 mln zł (blisko 32 proc. dochodów budżetu planowanych na 2017 r.).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!