Partner portalu

Zapraszamy na konferencję z okazji 30-lecia samorządów

Mimo że główną część EEC Online 2020 mieliśmy okazję obserwować od 18 do 20 maja, to sesje i debaty z nim związane będą się odbywać także w kolejnych tygodniach. W środę, 27 maja, skoncentrujemy uwagę na samorządach. Rozmawiać będziemy nie tylko z prezydentami, starostami, burmistrzami czy wójtami, ale także z przedstawicielami rządu.
  • Pogram EEC Online to szybka odpowiedź na kryzysową sytuację, z którą zmaga się Polska. Najpilniejsze tematy? Sytuacja firm, pomoc państwa dla biznesu oraz kondycja samorządów, o której rozmawiać będziemy nadal - w wersji online - 27 maja.
  • W tym roku polskie samorządy świętują swe 30-lecie. Refleksje o samorządności w poprzednich dekadach oraz o tym, co ją czeka w przyszłości, przedstawią m.in. wójtowie i burmistrzowie, którzy pamiętają jej narodziny.
  • Porozmawiamy też o przyszłości samorządu terytorialnego w naszym kraju pod kątem gospodarczym, inwestycyjnym, prawnym i politycznym. I nagrodzimy laureatów konkursu Top 10 Inwestycji Komunalnych 2020.

W najbliższą środę inaugurację kolejnej odsłony EEC Online stanowić będzie sesja „30 lat samorządów – czy święto spowoduje refleksję?” (27 maja, o godz. 9.00) - zorganizowana przy partnerskim udziale Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. 

Właśnie 27 maja 1990 r. zorganizowano pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce po jego przywróceniu (zniesiono go w 1950 r.). Co mówią w rocznicę znani lokalni liderzy?

Zapytamy o to samorządowców, którzy pamiętają te wybory, ponieważ sami z powodzeniem brali w nich udział. W związku z 30-leciem polskiej samorządności porozmawiamy także z przedstawicielami rządu.

Tego dnia też ogłosimy wyniki konkursu Top 10 Inwestycji Komunalnych 2020. To już 9. edycja tego prestiżowego konkursu, w którym doceniamy wyróżniające się inwestycje samorządowe. Cykliczny projekt wskazuje najlepsze praktyki inwestycyjne oraz wyróżnia tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom.

W tym roku rywalizacja obejmuje projekty oddane do użytku w 2019 r. lub zrealizowane w co najmniej 50 proc. do 31 grudnia 2019 r. Wybrane w zakończonym niedawno głosowaniu najlepsze spośród 25 nominowanych przedsięwzięć otrzyma specjalną nagrodę czytelników PortalSamorzadowy.pl.

„Przyszłość samorządu w Polsce – polityka i ramy prawne” to tytuł sesji, która rozpocznie się o godz. 11.30. Przybierze ona formę debaty, w której wezmą udział przedstawiciele władz jednostek samorządu terytorialnego z różnych stron kraju. Spróbują odpowiedzieć na pytania, czy potrzebna jest centralizacja, czy może decentralizacja administracji publicznej oraz czy samorządy są dziś samodzielne... Dyskusja dotyczyć będzie też finansów i przyszłości współpracy rząd-samorząd. 

Samorządowy dzień na EEC Online zakończy dyskusja „Przyszłość samorządu w Polsce – gospodarka i inwestycje” (start o godz. 13.00). Porozmawiamy m.in. o tym, jak dostępność środków unijnych umożliwiła realizację setek inwestycji i czy tej proinwestycyjnej tendencji nie zahamuje epidemia koronawirusa. W debacie zobaczymy i usłyszymy prezydentów oraz burmistrzów miast oraz starostów powiatów ziemskich.

Serdecznie zapraszamy! 

Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie internetowej EEC Online. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!