PARTNER PORTALU

Zarząd Powiatu Nowotarskiego z absolutorium z wykonania budżetu za 2021 rok

  • PW    26 maja 2022 - 14:15
Zarząd Powiatu Nowotarskiego z absolutorium z wykonania budżetu za 2021 rok
Rada powiatu przychyliła się do opinii RIO i Komisji Rewizyjnej (Fot. nowotarski.pl)

Najpierw pozytywna opinia Regionalnego Izby Obrachunkowej w Krakowie, potem Komisji Rewizyjnej i w końcu rady powiatu. Zarząd Powiatu Nowotarskiego uzyskał absolutorium z wykonania budżetu za 2021 r., który zamknięto nadwyżką w wysokości ponad 25 mln zł.
  • - 2021 to rok kolejnych inwestycji w infrastrukturze drogowej, edukacyjnej i zdrowotnej. Jestem przekonany, że dobrze zrealizowaliśmy zamierzone cele i zadania – powiedział starosta Krzysztof Faber.
  • Powiat nowotarski zamknął ubiegłoroczny budżet nadwyżkę ponad 25,5 mln zł.
  • Spośród największych powiatów ziemskich w Polsce, wszystkie zamknęły ubiegłoroczne budżety wynikiem lepszym niż planowały.

Starosta nowotarski Krzysztof Faber podkreślił, że kierowany przez niego zarząd powiatu prowadzi staranną i konsekwentną politykę finansową, dzięki której powiat jest w dobrej kondycji oraz systematycznie się rozwija w każdej dziedzinie.

- 2021 to rok kolejnych inwestycji w infrastrukturze drogowej, edukacyjnej i zdrowotnej. Jestem przekonany, że dobrze zrealizowaliśmy zamierzone cele i zadania, co potwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa wydając nam pozytywną opinię. Z naszego punktu widzenia uważamy, że zrobiliśmy wszystko, aby środki finansowe były wydatkowane dobrze - podsumował starosta.

Wicestarosta Bogusław Waksmundzki zwrócił uwagę, że nie udałoby się zrealizować tak dobrego budżetu bez udziału wielu osób.

- Dziękuję wszystkim, którzy rozumieją sytuację, służą dobrymi podpowiedziami i sugestiami oraz wspierają nasze działania, ku uciesze i zadowoleniu mieszkańców powiatu, bo na co dzień spotykamy się z dobrymi opiniami dotyczącym naszej pracy. Oczywiście oprócz dobrych opinii, są kolejne wnioski dotyczące dróg, oświaty, pomocy społecznej. Marzeniem naszym jest, aby inwestować w wielu obszarach, a uda się to robić, jeżeli będziemy w tych działaniach spójni, tak jak do tej pory - powiedział Bogusław Waksmundzki.

Ponad 25,5 mln zł nadwyżki. A miał być deficyt

Powiat zamknął ubiegłoroczny budżet dochodami na poziomie 229,5 mln zł (105,9 proc. planu po zmianach) i wydatkami w wysokości 204 mln zł (93,4 proc.). Dało to nadwyżkę ponad 25,5 mln zł, choć wcześniej przewidywano deficyt na prawie 1,7 mln zł.

Czytaj Zarząd dolnośląskiego z absolutorium za wykonanie budżetu w 2021 r.

Pozytywną opinię dotyczącą wykonania budżetu za 2021 r. dała najpierw krakowska RIO, a następnie Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Nowotarskiego. Formalności dopełniła rada powiatu.

„Zarządzanie finansami Powiatu Nowotarskiego w roku 2021 było prawidłowe i w żadnym momencie nie było sytuacji zagrożenia polegającego np. na braku środków finansowych w budżecie na realizację zaplanowanych wydatków. Na chwilę obecną sytuacja finansowa powiatu jest dobra, brak istotnych przesłanek dotyczących zagrożenia płynności finansowej” – czytamy w opinii Klubu Radnych Wspólnie dla Powiatu.

Niepokój u radnych, ale zarząd dał radę

Klub zwrócił uwagę, że sprawa przekazywania środków z budżetu państwa budzi niepokój, ponieważ są obniżane subwencje na wydatki bieżące samorządów a przekazywane na wydatki majątkowe. Dodał, że zgodnie z wymogami ustawy o finansach publicznych wydatki bieżące nie mogą przewyższać dochodów bieżących.

„To wskaźnik niezbędny do uchwalenia budżetu samorządowego. Subwencja inwestycyjna nie wpływa na ten wskaźnik, co oznacza, że Zarząd musi szukać rozwiązań. Zaletą dobrego zarządzania jest stałe monitorowanie realizacji planu i elastyczne reagowanie na zmieniające się okoliczności w czasie jego realizacji. Wysokie wskaźniki wykonania budżetu niewątpliwie świadczą o tym, że monitoring realizacji budżetu był efektywny i skuteczny. To jeden z wielu dowodów świadczących o dobrym zarządzaniu finansami samorządu powiatu” – podkreślił Klubu Radnych Wspólnie dla Powiatu.

Raport z wykonania budżetów powiatów ziemskich. Głównie nadwyżki

Kilka tygodni temu przyjrzeliśmy się bliżej wykonaniu budżetów za 2021 r. w 20 największych powiatach ziemskich w kraju (w tym powiatu nowotarskiego). Wszystkie zamknęły ubiegłoroczne budżety wynikiem lepszym niż planowały. Tylko w dwóch powiatach - poznańskim i ostrowskim – był to deficyt, ale i tak mniejszy niż przewidywano.

Tak korzystne wyniki to efekt polepszającej się sytuacji gospodarczej firm, dzięki czemu wpływy z podatków były wyższe niż pierwotnie przewidywano oraz przekazanych przez rząd dotacji rekompensujących jst straty wynikające ze zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Z drugiej strony rosnące ceny oraz inflacja spowodowały wyższe oferty przetargowe i wzrost kosztów realizacji inwestycji. Część z nich samorządy musiały więc odłożyć na później lub etapować, przez co realizacja wydatków majątkowych była często zdecydowanie poniżej planu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!