PARTNER PORTALU

Zarząd województwa opolskiego otrzymał absolutorium za 2021 r.

  • PAP/aw    21 czerwca 2022 - 20:50
Zarząd województwa opolskiego otrzymał absolutorium za 2021 r.
Marszałek przedstawił radnym sprawozdanie z działalności zarządu województwa w 2021 r. (fot. UMWO)

Głosami rządzącej w regionie koalicji KO-PSL-Mniejszość Niemiecka podczas wtorkowej sesji sejmiku województwa opolskiego udzielono absolutorium zarządowi województwa za rok 2021. Przeciwko głosowali radni opozycyjnego klubu radnych PiS.
W przedstawionym radnym sprawozdaniu z działalności zarządu województwa w 2021 roku marszałek Andrzej Buła przypomniał, że był to rok szczególny ze względu na pandemię COVID-19. Z tego względu na przeciwdziałanie różnym, negatywnym skutkom COVID-19 wydano w województwie 358 mln złotych w 64 projektach unijnych.

Jednym z głównych źródeł finansowania działań samorządu województwa, których celem jest rozwój regionu, jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Program się już kończy, ale tylko w ubiegłym roku w ramach RPO przeprowadzono 11 naborów na łączną kwotę niemal 90 milionów zł. Z beneficjentami z różnych środowisk podpisano 212 umów o wartości ponad 253 milionów zł. Za zrealizowane działania wypłacono beneficjentom prawie 567 mln złotych.

Podczas dyskusji radni rządzącej koalicji pozytywnie oceniali działanie zarządu województwa, podkreślając dobrą kondycję finansową regionu i różnorakie działania na rzecz poprawy jego funkcjonowania. Z kolei opozycyjni radni dopytywali się o czekające na rozwiązania problemy związane m.in. z malejącą liczbą mieszkańców regionu i starzejącym się społeczeństwem.

W części poświęconej finansom województwa poinformowano, że 2021 rok zakończył się wykonaniem dochodów w kwocie 628,5 mln zł, tj. 111,6 proc. planu oraz wykonaniem wydatków w kwocie 541,3 mln zł, (95,3 proc. planu). Budżet zamknął się nadwyżką budżetową w kwocie 87,2 mln zł, wyższą od planowanego wyniku o kwotę 91,9 mln zł.

Jak podkreślali radni koalicji - dochody z tytułu udziałów w podatku dochodowym od osób prawnych CIT wyniosły 184,5 mln zł, tj. o 59,3 proc. więcej niż w 2020 roku i według przytoczonych na sesji statysty, dynamika wzrostu w stosunku do 2020 roku sytuuje województwo opolskie na pierwszym miejscu w kraju. Na koniec 2021 roku zadłużenie zmniejszyło się o 18,85 mln zł i wynosiło 61,15 mln zł.

Za udzieleniem absolutorium dla zarządu województwa głosowało 18 radnych, przeciw było 7 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!