Partner portalu

Zebrano ponad 48 tys. zł na ratowanie zabytkowych nagrobków w Płocku

  • PAP
  • 3 listopada 2014 - 14:06
Ponad 48 tys. zł zebrano w Płocku podczas dwudniowej, jubileuszowej 15. kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków na tamtejszych nekropoliach. To rekordowa kwota, dzięki której odnowione zostaną dwa pomniki nagrobne na Cmentarzu Miejskim, założonym ok. 1870 r.

Jubileuszowa kwesta prowadzona była w dzień Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny m.in. na płockim Starym Cmentarzu, najstarszej rzymsko-katolickiej, pozakościelnej nekropolii w Polsce, założonej w 1780 r., czyli 10 lat przed powstaniem warszawskich Powązek i 20 lat przed powstaniem Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Podczas kwesty, którą tradycyjnie zorganizowały Stowarzyszenie Starówka Płocka i Gazeta Wyborcza Płock, zbiórkę pieniędzy prowadziło 150 osób, w tym aktorzy, urzędnicy, dziennikarze i młodzież.

"Zebraliśmy ponad 48 tys. zł. To rekordowa kwota, o kilka tysięcy złotych więcej niż najlepsza kwesta z poprzednich czternastu lat. Jesteśmy bardzo wdzięczni płocczanom" - powiedział Jerzy Skarżyński ze Stowarzyszenia Starówka Płocka. Przypomniał, że w trakcie ubiegłorocznej kwesty udało się zgromadzić ponad 42,5 tys. zł.

Skarzyński przyznał, że z funduszy zebranych podczas tegorocznej, jubileuszowej kwesty odresturowane zostaną dwa zabytkowe nagrobki na Cmentarzu Miejskim: pomnik rodziny Ligowskich: małżeństwa Jana (1853-1918) i Izabelli, płockich społeczników, oraz ich dzieci - Janiny, Haliny i Witosława, a także pomnik Józefa Jezierskiego (1848-1886), urzędnika władz guberni płockiej, muzyka i pedagoga.

Czytaj też:  Ich pożegnaliśmy w 2014 roku

"Zostało nam jeszcze kilka tysięcy złotych z zeszłorocznej kwesty. Mamy więc teraz na pewno powyżej 50 tys. zł. Będziemy chcieli odrestaurować oba nagrobki" - podkreślił Skarżyński. Zaznaczył, że planów, dotyczących odnowienia zabytkowych, historycznych nagrobków jest o wiele więcej, w tym również na płockim cmentarzu ewangelickim i prawosławnym. "Jest co robić" - podsumował.

W trakcie czternastu dotychczasowych kwest na ratowanie historycznych, zabytkowych nagrobków na płockich nekropoliach zebrano w sumie ponad 580 tys. zł. Z funduszy tych odnowiono 28 pomników nagrobnych i płyt epitafijnych oraz jedną kaplicę grobową. Wzniesiono też trzy nowe nagrobki, w tym dla osób zasłużonych dla miasta, które nie miały godnego miejsca spoczynku. "To wszystko dzięki ofiarności mieszkańców Płocka. To oni, odwiedzając płockie cmentarze, mogą oglądać swoje dzieło" - dodał Skarzyński.

Czytaj też:  Zebrano 49 tys. na zabytki cmentarne w Łomży

Z pieniędzy zgromadzonych w poprzednich kwestach odrestaurowano m.in. nagrobki na Starym Cmentarzu: zmarłej w 1828 r. podkomorzyny zakroczymskiej Teresy z Krajewskich Rodzickiej oraz zmarłego w 1841 r. pułkownika Jana Gugenmusa - żołnierza Legionów Dąbrowskiego i armii księcia Józefa Poniatowskiego, odznaczonego Legią Honorową i złotym krzyżem Virtuti Militari.

Symbolem akcji ratowania zabytkowych nagrobków wiekowej płockiej nekropolii stała się figura kobiety w antycznych szatach z jednego z pomników wraz z inskrypcją: "Emilia Zofia z Topolewskich/ Prawdziwy anioł rozkoszy/ Słodsza w pożyciu małżeńskim/ Nad wszelką miłość niewieścią/ Żyła lat 34/ Zmarła 4 grudnia 1875 r.".

Na pobliskim Cmentarzu Miejskim odnowiono m.in. nagrobki bł. abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, który został zamordowany w 1941 r. w hitlerowskim obozie w Działdowie, Antoniego Broniewskiego - urzędnika bankowego i działacza Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, ojca urodzonego w Płocku poety Władysława Broniewskiego oraz 14-letniego harcerza Anatolka Gradowskiego, najmłodszego poległego w walkach z bolszewikami w czasie obrony Płocka w sierpniu 1920 r., odznaczonego pośmiertnie przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych.

Z funduszy zebranych w trakcie ubiegłorocznej kwesty wzniesiono na Cmentarzu Miejskim nowy nagrobek Eugenii Dąbrowskiej (ur. 1884 r.), siostry gen. Władysława Sikorskiego, która zmarła w Płocku 15 października 1939 r. Wcześniej, w pobliskim Gąbinie, gdzie trafiła w ramach ewakuacji po wybuchu II wojny światowej, została ranna, gdy ratowała dzieci spod niemieckiego ostrzału.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!