Partnerzy portalu

Zgromadzenie ogólne ZMP w Żywcu: Miasta nagradzają burmistrza i przedstawicieli ministerstwa

  • aw
  • 2 marca 2018 - 12:40
Delegaci z ponad 160 miast członkowskich ZMP wzięli udział w obradach XLI Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich w Żywcu i w Szczyrku. Była to też okazja do specjalnych wyróżnień.

Pierwszego dnia obrad (1 marca) oprócz dorocznych czynności statutowych, takich jak: przyjęcie sprawozdania z działalności Związku w 2017, sprawozdania z wykonania budżetu i przedstawienia bilansu Związku za rok 2017, a także programu działań (rok będzie poświęcony przede wszystkim tematyce wyborczej) i budżetu na rok 2018, przedstawiciele miast należących do ZMP przegłosowali dwie zmiany w statucie związku.

Czytaj też: Budżet Związku Miast Polskich na rok 2018: dochody wyniosą 10,36 mln zł, ale potrzebny kredyt

Pierwsza uwzględnia zmianę długość kadencji organów JST z czteroletniej na pięcioletniej, a druga dotyczy wpisania do statutu zwyczajowo stosowanej od 1999 roku zasady parytetu w wyborach organów związku (skład zarządu odzwierciedla proporcje przynależności delegatów miast do ZO ZMP do ugrupowań politycznych i delegatów bezpartyjnych).

Zgromadzenie ogólne ZMP w Żywcu (fot.:J Proniewicz)
Zgromadzenie ogólne ZMP w Żywcu (fot.:J Proniewicz)

 

Zgodnie z przyjętymi zmianami, szczegółowe zasady wyboru oraz podział na grupy delegatów mają być przyjmowane w ordynacji wyborczej przez aktualny skład delegatów, na pierwszym po wyborach samorządowych Zgromadzeniu Ogólnym.

Pierwszego dnia zgromadzenia odbyły się też uroczystości - wręczenia przez prezesa ZMP, Zygmunta Frankiewicza na ręce burmistrza miasta Żywca, Antoniego Szlagora pamiątki 750-lecia historii miasta.

- Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich, obecność wielu burmistrzów i prezydentów miast to dla naszego miasta wielki splendor, ale również szansa na rozwijanie wielu wspólnych działań i przedsięwzięć. Współpraca gospodarcza miast i regionów jest dla naszego kraju wielką szansą - mówił burmistrz Antoni Szlagor.

Wręczono także Medale Honorowe ZMP. Przyznano je przedstawicielom Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju - Michałowi Leszczyńskiemu, zastępcy dyrektora Departamentu Polityki Przestrzennej, w uznaniu roli, jaką odgrywa we wprowadzaniu korzystnych dla miast rozwiązań legislacyjnych, dotyczących planowania przestrzennego, oraz Przemysławowi Derwichowi, dyrektorowi Departamentu Pomocy Technicznej, w uznaniu roli, jaką odegrały w poszerzeniu działalności merytorycznej związku projekty realizowane wspólnie z resortem, ważne dla rozwoju miast i polityki miejskiej.

W związku z obchodami 100-lecia ZMP Zgromadzeniu towarzyszyła wystawa „100 lat Związku Miast Polskich”.

Jak informuje ZMP, zgromadzenie było ponadto okazją do przedyskutowania „w szerszym gronie wielu ważnych dla samorządów i miast członkowskich tematów, w tym zwłaszcza spraw legislacyjnych, które po rekonstrukcji Rządu nabiorą zapewne znacznego przyspieszenia”.

Czytaj też: Prezydenci miast powalczą o wyższe pensje. I to jeszcze w tej kadencji

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!