Związek Miast Polskich o założeniach reformy planowania przestrzennego

Strefowanie stawek podatku od nieruchomości gruntowych powinno być powiązane z przeznaczeniem terenu? (fot. pixabay.com)
Jeśli strategia rozwoju ma być powiązana z planowaniem zmian w przestrzeni, to muszą być wypracowane narzędzia łączące te dwa procesy, a sama strategia musi być obligatoryjna. Równocześnie należy mieć na uwadze konieczność zachowania ciągłości obu dotychczas oddzielnych procesów – to tylko niektóre z rekomendacji, jakie w sprawie projektowanych zmian w planowaniu przestrzennym zgłosił Związek Miast Polskich.
- Nie można po prostu zlikwidować studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego; należy wskazać, w jakim stopniu jest ono przekształcane w tzw. model funkcjonalno-przestrzenny w strategii rozwoju, a w jakim stanowi punkt wyjścia do planu ogólnego – czytamy w stanowisku ZMP.
- Zdaniem Związku należy zapewnić większości gmin, które mają już strategie rozwoju, możliwość ich dostosowania do nowych przepisów. Ciągłość planowania musi dotyczyć także planów miejscowych – przekonuje Związek.
- Strefowanie stawek podatku od nieruchomości gruntowych powinno być powiązane z przeznaczeniem terenu w planie ogólnym, co zahamuje trudną do opanowania spekulację gruntami – czytamy w stanowisku Związku.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.