Partner portalu

Związek Miast Polskich o założeniach reformy planowania przestrzennego

Jeśli strategia rozwoju ma być powiązana z planowaniem zmian w przestrzeni, to muszą być wypracowane narzędzia łączące te dwa procesy, a sama strategia musi być obligatoryjna. Równocześnie należy mieć na uwadze konieczność zachowania ciągłości obu dotychczas oddzielnych procesów – to tylko niektóre z rekomendacji, jakie w sprawie projektowanych zmian w planowaniu przestrzennym zgłosił Związek Miast Polskich.
  • Nie można po prostu zlikwidować studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego; należy wskazać, w jakim stopniu jest ono przekształcane w tzw. model funkcjonalno-przestrzenny w strategii rozwoju, a w jakim stanowi punkt wyjścia do planu ogólnego – czytamy w stanowisku ZMP.
  • Zdaniem Związku należy zapewnić większości gmin, które mają już strategie rozwoju, możliwość ich dostosowania do nowych przepisów. Ciągłość planowania musi dotyczyć także planów miejscowych – przekonuje Związek.
  • Strefowanie stawek podatku od nieruchomości gruntowych powinno być powiązane z przeznaczeniem terenu w planie ogólnym, co zahamuje trudną do opanowania spekulację gruntami – czytamy w stanowisku Związku.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!