Partnerzy portalu

B. prezydent uniewinniony w procesie dot. przekroczenia uprawnień

  • PAP
  • 11 lutego 2014 - 16:39
Sąd Rejonowy w Wałbrzychu (Dolnośląskie) uniewinnił we wtorek b. prezydenta tego miasta Piotra K. w procesie dotyczącym przekroczenia uprawnień przy obsadzaniu rad nadzorczych miejskich spółek.
Prokuratura zarzuciła K., że będąc prezydentem Wałbrzycha, niezgodnie z prawem powołał cztery osoby do pełnienia funkcji członków rad nadzorczych spółek komunalnych: Aqua-Zdroju, Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych oraz Miejskiego Zarządu Budynków. Miało to mieć miejsce w listopadzie 2007 r. oraz w marcu i kwietniu 2008 r.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Świdnicy Agnieszka Połynia, sąd uniewinnił K. od wszystkich zarzutów. "W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że w 2008 r. przepisy normujące działania spółek komunalnych był nieprecyzyjne, a były prezydent swoimi działaniami nie naraził na szkodę interesu publicznego" - powiedziała rzeczniczka.

Według śledczych osoby powołane przez ówczesnego prezydenta Wałbrzycha do rad nadzorczych w tym samym czasie pobierały wynagrodzenia za zasiadanie w radach nadzorczych innych spółek komunalnych Gminy Wałbrzych. Zdaniem prokuratury było to sprzeczne m.in. z przepisami ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.

"Zgodnie z art. 4 tej ustawy jedna osoba może być członkiem rady nadzorczej tylko ze spółek komunalnych" - tłumaczyła wcześniej rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Świdnicy Ewa Ścierzyńska.

Według prokuratury cztery osoby powołane na członków rad nadzorczych otrzymały wynagrodzenia w łącznej wysokości 67 tys. zł. Z tego powodu śledczy przyjęli, że K. dopuścił się przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osoby, które powołał do rad nadzorczych.

Orzeczenie Sądu Rejonowego w Wałbrzychu jest nieprawomocne.

Piotr K. był prezydentem Wałbrzycha w latach 2002-2011. W maju 2011 r. zrezygnował ze stanowiska. Decyzję o ustąpieniu z funkcji podjął po tym, gdy świdnicki sąd, rozpatrując protest wyborczy jednego z kandydatów na prezydenta Wałbrzycha Patryka Wilda, uznał, że II tura wyborów w tym mieście jest nieważna i tym samym wygasił mandat K.

Wild domagał się rozpisania ponownych wyborów samorządowych w Wałbrzychu, bowiem - jego zdaniem - podczas głosowania w 2010 r. doszło do korupcji wyborczej - kupowania głosów na rzecz innych komitetów wyborczych, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej.

Przedterminowe wybory na prezydenta Wałbrzycha, które odbyły się w sierpniu 2011 r., wygrał Roman Szełemej, kandydat niezależny popierany przez PO.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!