Partner portalu

Proces w sprawie portalu Wrota Podkarpackie

  • PAP
  • 2 września 2010 - 11:23
Trzej byli pracownicy podkarpackiego urzędu marszałkowskiego stanęli w czwartek przed sądem w Rzeszowie.

Są oskarżeni o niedopełnienie obowiązków i poświadczenie nieprawdy przy realizacji portalu informacyjnego Wrota Podkarpackie. Grozi im do 10 lat więzienia.

Jarosław G. Grzegorz W. i Krzysztof S. z racji zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji w urzędzie odpowiadali za realizację projektu Wrota Podkarpackie.

Zarzucono im, że nie dopełnili obowiązków oraz poświadczyli nieprawdę w protokołach odbioru poszczególnych etapów i całości projektów. Mieli stwierdzać wykonania wszystkich przewidzianych prac, gdy faktycznie postanowienia zawartych umów nie zostały zrealizowane w całości.

Według prokuratury część prac nie została w ogóle wykonana, a część wykonano niezgodnie z umową. Zdarzało się też, że niektóre prace wykonywali pracownicy urzędu marszałkowskiego, a pieniądze wpływały na konto wykonawcy.

Prokuratura wyliczyła, że urząd stracił na tym ponad 500 tys. zł.

Grzegorz W. podczas pracy w urzędzie był kierownikiem oddziału ds. zarządzania Wrotami Podkarpackimi, Krzysztof S. – kierownikiem biura obsługi informatycznej; a Jarosław G. dyrektorem departamentu promocji. Dwaj pierwsi nie pracują już w urzędzie. Jarosław G. decyzją sądu został przywrócony do pracy w urzędzie, ale przebywa na urlopie wychowawczym. Ponadto jest obecnie prezesem Polskiego Radia Rzeszów.

Oskarżeni nie przyznali się do stawianych im zarzutów i na rozprawie odmówili składania wyjaśnień.

Śledztwo w tej sprawie było prowadzone od połowy 2007 roku. Prokuratura zajęła się sprawą Wrót Podkarpackich na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Portal informacyjny Wrota Podkarpackie umożliwia załatwienie wielu spraw bez przychodzenia do urzędu. Projekt był realizowany przez samorząd wojewódzki w latach 2004-2006. Jego koszt wyniósł blisko 2,7 mln zł. Był współfinansowany z funduszy unijnych.

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!