Partnerzy portalu

Top Inwestycje Komunalne 2017: Oto laureaci edycji specjalnej i nagrodzone inwestycje

Warszawa, Kraków, Płock, Poznań, Wrocław, Sierpc, Katowice, Solec-Zdrój, Szydłowiec -projekty z tych gmin zostały nagrodzone w VI edycji konkursu Top Inwestycje Komunalne. Edycji specjalnej, bo nagrody otrzymali nie tylko przedstawiciele samorządów, ale i biznesu. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach znów było miejscem wielkiego święta i docenienia inicjatyw samorządów.

Uroczysta gala, impreza towarzysząca IX Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, zgromadziła wielu znamienitych gości - uczestników Kongresu: samorządowców, dyplomatów, polityków, ekspertów.

- Tegoroczna edycja Top Inwestycji Komunalnych w obszarze PPP to szczególne wydarzenie. Dla nas tym bardziej, że Grupa PTWP  w formule PPP zarządza Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodkiem w Katowicach. Dobre partnerstwo jest przyszłością w naszym kraju  – powiedział, witając gości, Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca Portalusamorzadowego.pl i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Konkurs Top Inwestycje Komunalne to doroczna inicjatywa serwisu Portalsamorzadowy.pl i Grupy PTWP. Celem konkursu jest niezmiennie wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych oraz docenienie tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom. Tegoroczna edycja była wyjątkowa. Tym razem nagrodziliśmy najlepsze przedsięwzięcia, które powstały wyłącznie dzięki współpracy podmiotów publicznych i prywatnych.

- Te 10 nagrodzonych projektów pokazuje, że partnerstwo publiczno-prywatne ma sens, że można realizować ważne inwestycje z różnych sektorów w tej formule i to dobrze rokuje na przyszłość – mówił podczas gali Witold Sławik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Podkreślił, że rząd przykłada wielką wagę do PPP i podnoszenia rangi tej formuły.

- W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju PPP zdefiniowane zostało jako równoważne źródło finansowania inwestycji, równoważne z funduszami unijnymi, funduszami centralnymi i samorządowymi. Zgodnie z polityką rządu, PPP jest wskazane i należy je realizować. Prowadzone są zmiany legislacyjne, by współpracę jeszcze bardziej ułatwić – dodał Witold Słowik.

Docelowo resort zakłada, że w ciągu najbliższych 4 lat zostanie zawartych 100 nowych umów, zainicjowane zostanie co najmniej 10 postępowań, w których weźmie udział strona rządowa. Ma zostać podniesiony też wskaźnik skuteczności z obecnych 25 proc. do 40 proc. 

W konkursie wybranych zostało trzydzieści nominowanych inwestycji. Prawidłowa ocena projektów Top 10 Inwestycji Komunalnych 2017 była możliwa dzięki Radzie Konsultacyjnej pod przewodnictwem prezydenckiego ministra Andrzeja Dery.

- To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów samorządowych. Chciałem pogratulować samorządowcom za podjęcie PPP. Przypominają mi się początki, jak z wielką ostrożnością podchodzono do partnerstwa. Tymczasem inwestycje zgłoszone do konkursu pokazują, że wejście w tę formułę było dobrym krokiem – podkreślał Andrzej Dera. – To wspaniałe projekty, które służą mieszkańcom i mieliśmy wielki kłopot z ok. 150 zgłoszonych wybrać te najlepsze – dodał.

Z kolei nagrodzeni dziękowali za wyróżnienie i podkreślali, że PPP to nie jest to łatwa formuła.

- To docenienie realizacji naszej inwestycji. Z pewnymi obawami, lękiem przebiegało to łączenia kapitału prywatnego z publicznej w naszym przypadku jeszcze środków z UE. Zdecydowaliśmy się, nie bez trudności, bo byliśmy jedną z pierwszych gmin podejmujących tę formułę. Korzystają kuracjusze, mieszkańcy - opowiadał Artur Cygan, zastępca wójta gminy Solec-Zdrój. Gmina została nagrodzona za hybrydowy projekt budowy basenów termalnych.

Wśród nagrodzonych znalazły się projekty różnych dziedzin.

- Poznań, jak wszystkie duże samorządy, stanął przed problemem zagospodarowania odpadów w sposób najmniej uciążliwy, wpisujący się trendy europejskie i stawiliśmy temu czoła. Zdecydowaliśmy się na PPP i wydaje się być to optymalne rozwiązanie. Kontrolerzy NFOŚiGW podkreślali, że dysponujemy najlepiej przemyślaną instalacją tego typu w Polsce. Dzięki PPP udało uniknąć się wielu problemów, także finansowych - mówił Tomasz Lewandowski, wiceprezydent Poznania, odbierając nagrodę za budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

Laureaci podkreślali też rolę wzajemnego zaufania stron.

- Przyzwyczajeni jesteśmy, że po stronie partnera prywatnego jest spółka gospodarcza, a u nas było tu stowarzyszenie. Zawsze trzeba mieć marzenia i w nie wierzyć. Tą ideą członkowie stowarzyszenia zarazili miasto st. Warszawa i MKiDN. Dziś wiele osób przychodzi do nas i pyta o radę, jak sporządzić taką umowę. Opieraliśmy się na tym, ze każda strona sobie ufała – podkreślał Sławomir Różański, pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce odbierając nagrodę za Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 A oto wszyscy laureaci konkursu Top Inwestycji Komunalnej 2017:

- Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie;

- Budowa kompleksu mineralnych basenów w Solcu-Zdroju;

- Budowa i eksploatacja wiat przystankowych w Warszawie;

- Parking dwukondygnacyjny na terenie kompleksu Hali Stulecia we Wrocławiu;

- Centrum Kulturalno-Rekreacyjne w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu;

- Przebudowa Akademików Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie;

- Przebudowa dworca PKP w Katowicach;

- Zamek w Szydłowcu;

- Budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Poznaniu;

- Projekt modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej w Płocku.

Projekt z Płocka uzyskał też największa liczbę głosów czytelników Portalusamorzadowego.pl.

Odbierający nagrody nie kryli, że w projekty zaangażowanych było wiele osób.

Pełny opis nagrodzonych inwestycji i więcej na temat konkursu Top Inwestycje Komunalne 2017 można znaleźć tu.

W konkursie redakcja Portalsamorzadowy.pl przeanalizowała inwestycje komunalnych z całej Polski - zadania wykonane w klasycznym partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP), w ramach koncesji na roboty budowlane lub usługi, inwestycje hybrydowe (wynikające z zastosowanych modeli łączenia PPP z funduszami europejskimi), jak również inwestycje przeprowadzone przez publiczno-prywatne spółki celowe oraz prywatyzacje przeprowadzone z korzyścią dla lokalnej społeczności.

Laureatów plebiscytu wyłoniła Rada Konsultacyjna pod przewodnictwem Andrzeja Dery, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, w składzie: Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich, Danuta Kwiecińska – skarbnik Katowic, przewodnicząca komisji skarbników Unii Metropolii Polskich, Witold Słowik - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Jan Golba - prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, burmistrz Muszyny, Katarzyna Sobiech-Grabka - wiceprezes, Fundacji Centrum PPP, Jan Olbrycht - europoseł, Rafał Kerger - redaktor naczelny Portalsamorzadowy.pl, Wojciech Kuśpik - prezes Grupy PTWP, Krzysztof Pietraszkiewicz - prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Rzepecki - prezes Rady IGWP Tarnowskie Wodociągi, Tomasz Trzósło - dyrektor zarządzający Jones Lang LaSalle, Ludwik Węgrzyn - prezes Związku Powiatów Polskich, starosta Bocheński. 

 

 

KOMENTARZE2

  • redakcja 2017-05-16 08:55:57
    Do Jacek: Grupa PTWP nie otrzymała żadnej nagrody w tym konkursie, jej prezes jako gospodarz podkreślał że to dla niego ważna edycja, bo sam ze swojego doświadczenia wie jak ze formuła PPP nie jest łatwa
  • Jacek 2017-05-16 02:23:31
    Grupa PTWP - Sami sobie przyznali nagrodę ?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!