Partnerzy portalu

Smart Cities poprawią egzystencję mieszkańców?

- Nie ma jednej definicji inteligentnego miasta, więc nie ma jednego określonego progu czy zestawu wskaźników, dla którego o jakimś mieście można powiedzieć: oto Warszawa, Wrocław, Gdynia czy Poznań osiągnęły stan miasta inteligentnego. Tym bardziej że zarówno osiągnięty pod tym względem stan, jak i oczekiwania oraz potrzeby miasta i jego mieszkańców też się zmieniają – zapewniał PortalSamorzadowy.pl dr Tomasz Kulisiewicz, zastępca dyrektora Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Mieszkańcy nie oceniają inwestycji pod kątem tego, czy przekształcają miasto w inteligentne, czy nie. Dla nich najbardziej pożądane są te, które sprawiają, że będzie się im lepiej i wygodniej mieszkało.

• Małemu miastu zwykle nie jest potrzebny inteligentny system wskazywania miejsc na parkingach, ale np. obwodnica, by przez środek miasteczka nie przejeżdżały na przejście graniczne kolumny TIR-ów.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE1

  • w.potega@neostrada.pl 2018-03-12 09:54:58
    Dam przykład absurdu rozmowy o inteligentnym mieście jako czymś nadrzędnym. Mamy w Warszawie nadmiar samochodów osobowych. W stolicy bogatej Szwajcarii co druga rodzina ma samochód, a w Warszawie pewnie już mamy 2 - 3 samochody na rodzinę. Korków i smogu przybywa. Trujemy się i tracimy czas. Potrzeb...na jest nam zmiana postaw, czyli kształcenie. Tymczasem władze Warszawy chcą zbudować tunel pod stacją PKP w Rembertowie, żeby dodać miastu samochodów, tych z ościennych gmin. Zamiast budować stacje przesiadkowe przy stacjach PKP, zapychamy miasto samochodami i trujemy ludzi. Uczenia się potrzebujemy, bazując na doświadczeniach, w tym przypadku doświadczeniach transportowych. Nie jest łatwo, jak się okazuje, sobie powiedzieć, przesiadam się na rower, autobus i pociąg, a będzie to pożyteczne. Szybciej przemieszczam się już teraz po mieście zostawiając swój samochód w domu. W przyspieszenia i w czyste powietrze trzeba inwestować, nie w zapychanie miasta samochodami.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!