Partnerzy portalu

ZOBACZ WYNIKI EDYCJI 2016 | 2015

Bydgoszcz: Wyspa Młyńska bez barier

Projekt „Wyspa Młyńska – bez progów i barier” został nominowany w konkursie „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto”.

Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
2931
226

Z myślą o osobach niewidomych i słabo widzących, na Wyspie Młyńskiej zamontowano specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, a na poręczach mostu i trzech kładek – płytki kierunkowe. Osobom posługującym się alfabetem Braille’a płytki te ułatwią orientację oraz dojście do ważnych punktów w tym rejonie miasta.

Montaż multimedialnej tablicy to inicjatywa Honoraty Borawy, prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy, i Eweliny Czerwińskiej, kierownika Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Tablica zamontowana na Wyspie Młyńskiej jest wykonana z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne (zakres działania od -20 stopni do +40 st. Celsjusza). Wyposażona jest w czcionkę brajlowską oraz udźwiękowiona – po wciśnięciu odpowiednich klawiszy odtwarzane jest nagranie z opisem zabytków znajdujących się na Wyspie. Zasilają ją ogniwa fotowoltaiczne.

Inwestycja została zrealizowana w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to 50 tys. zł.

Kolejnym elementem projektu jest 30 planów dotykowych, które pomogą osobom z dysfunkcją narządu wzroku w poruszaniu się po Wyspie Młyńskiej. Takie tablice będą dostępne m.in. w powiatowych kołach Polskiego Związku Niewidomych z terenu Bydgoszczy i okolic, Bydgoskim Centrum Informacji oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a.

 

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!